Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Interneti üks loojatest François Flückiger peab Tartus avaliku loengu

François Flückiger

21. august 2023 / 28. augustil kell 20.30 peab tunnustatud arvutiteadlane, üks interneti loojatest François Flückiger Delta õppehoones avaliku populaarteadusliku loengu „Interneti ajalugu kohtub filosoofiaga“, kus ta paljastab põnevaid ja humoorikaid fakte interneti ajaloost. Loeng on inglise keeles ja kõigile avatud.

François Flückiger on Tartus Euroopa Tuumauuringute Organisatsiooni (CERN) arvutusliku suvekooli raames.

Nüüdisaegne infokeskne ühiskond tugineb kahele tehnilisele sambale: internetitaristule ja selle peamisele rakendusele, ülemaailmsele veebile. Interneti loomisel ja arendamisel oli tähtis osa Euroopa Tuumauuringute Organisatsioonil (CERN), mille töötaja Tim Berners-Lee leiutas veebi.

Õhtuloengul paljastab arvutiteadlane François Flückiger põnevaid ja humoorikaid fakte interneti ajaloost. Internetiga on kaasnenud individuaalsuse, nartsissismi, valeinfo teadliku levitamise ja teadusvastase liikumise esiletõus. Seesugune uskumuste domineerimine teadmiste üle on murettekitav. Uue meediumi tekkimine on alati filosoofe innustanud, mispärast paigutatakse ka loengus interneti ajalugu filosoofia konteksti.

François Flückiger lõpetas 1973. aastal Pariisi kõrgema elektrikooli (École Supérieure d'Électricité) ja omandas 1977. aastal magistrikraadi ettevõtte halduse erialal Pariisi ärijuhtimise instituudis (Institut d'Administration des Entreprises). Flückiger oli CERN-i arvutusliku suvekooli direktor aastatel 2003–2013 ja vastutas CERN-i internetitaristu eest kaks aastakümmet. Töö kulmineerus 1990. aastate alguses, kui CERN-ist sai suurim internetikeskus Euroopas. Algusest peale oli Flückiger kaasatud rahvusvahelistesse internetiprojektidesse, sealhulgas mittetulundusühingusse Internet Society ning Euroopa IP-aadresside võrgukoordinatsioonikeskusesse RIPE. Pärast Tim Berners-Lee lahkumist CERN-ist võttis Flückiger üle veebiarenduse tehnilise meeskonna juhtimise ja korraldas 1994. aastal esimese avatud lähtekoodiga CERN-i veebitarkvara väljalaskmist. Flückigerilt ilmus 1994. aastal teos „Understanding Networked Multimedia“, milles ta ennustas infokeskse ühiskonna tulevast arengut.

2013. aastal võeti Flückiger vastu interneti kuulsuste halli liikmeks.

Viimati muudetud 21.08.2023