Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Jaga lugusid nõukogudeaegsest taaskasutusest ja kodusest isetegemisest

Tartu Linnaajaloo Muuseumid pressiteade

8. august 2022 / Tartu Linnamuuseum kutsub jagama mälestusi, esemeid ja fotosid nõukogudeaegsest isetegemisest ja taaskasutusest linnaelu tingimustes.

Üleskutse eesmärk on leida nõukogude ajal omatehtud esemeid ja lugusid isetegemise hobidest linnakodudes. Oodatud on nii kirjalikud mälestused ja fotod kui ka vihjed omatehtud esemete või osavate isetegijate kohta. Aktiivne kogumisperiood kestab 2022. aasta lõpuni, kuid põnevaid ja erilisi esemeid võib muuseumile pakkuda ka edaspidi. "Soovime teada, millised võimalused ja vajadused olid inimestel asjade valmistamiseks, ümber tegemiseks või tuunimiseks. Iseäranis huvitavad meid omatehtud rõivaesemed, aksessuaarid, hügieeni- ja kosmeetikavahendid, aga ka üldisemalt kodused iluravipraktikad. Põnevad on näiteks lood sellest, kuidas nõukogude ajal juukseid värviti, soenguid fikseeriti või millest nahka hooldavaid näomaske tehti," sõnas näituse "Peedist pesumasin" Tartu Linnamuuseumi osanäituse kuraator Madle Uibo.
 
Kogumiskampaania käigus otsime inimesi, kes tegelesid kodus käsitöö, piltide ilmutamise, raamatute köitmise, puutöö, muusikainstrumentide valmistamise või hoopis mõne teise toreda tubase isetegemise harrastusega ning soovivad mälestusi ja esemeid muuseumiga jagada.

"Peedist pesumasin" on Eesti Maanteemuuseumi, Tartu Linnamuuseumi ja Eesti Põllumajandusmuuseumi ettevalmistatav ühine näitus, mis kuulub Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinna põhiprogrammi. Näituse eesmärk on valgustada seni vähe uuritud ja kogutud isetegemise traditsiooni nõukogude perioodil. Kitsastes oludes uskumatult mitmekesiselt arenenud loovus ja oskused võiks olla inspiratsiooniks tänapäeva ületarbimisest tingitud probleemide lahendamisel.
 
Kõik kogumiskampaania teemad ja info on koondatud veebilehele www.peedistpesumasin.ee.

Rohkem infot:

info@peedistpesumasin.ee
Tartu Linnamuuseum, Madle Uibo, madle.uibo@muuseum.tartu.ee 

Viimati muudetud 08.08.2022