Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Jakob Hurda rahvuskultuuri auhind tuli ka Tartusse

16. juuli 2023 / Jakob Hurda nimeline Põlva Rahvahariduse Selts annab traditsiooniliselt välja Jakob Hurda rahvuskultuuri auhinda. Sel aastal pälvis ülevabariigilise auhinna Eesti Rahva Muuseumi koolitus- ja teabekeskuse juhataja etnoloog Ellen Värv.

Ellen Värv on töötanud Eesti Rahva Muuseumis üle 35 aasta südame, hinge ja suure tarkusega eesti rahvakultuuri kogumise, säilitamise, uurimise ja õpetamise nimel.

Uurimistöös on tema peamiseks valdkonnaks olnud rahvarõivad. Ta on aastakümneid õpetanud kõrgkoolides. ERMi uues hoones on ta loonud hästi toimiva süsteemi, mis hõlmab rahvakultuurialaseid teaduspõhiseid konsultatsioone, rahvarõivakooli, kursusi ja õpitubasid. Väga palju konsultatsioone anti äsjapeetud XIII noorte laulu- ja tantsupeo eel nii muuseumis kui ka kohtadel, eesmärgiga tõsta teadlikkust rahvarõivaste kandmisel. Ellen Värvi on uurijana köitnud ka 20. sajandi rõivastus ja nõukogude perioodi argielu. Näiteks on tema kureerimisel valminud ERMi püsinäitusel „Kohtumised“ rahvakultuuri osa „Talu elu, talu ilu“ ning näitusel „Õige keha, vale keha“ ajaloolise keha ja rõivastuse alateema.

Samuti on ta olnud aktiivne Virumaa materjalide kogumisel ning kuulunud kultuuriprogrammi „Virumaa pärimuskultuur“ eestvedajate hulka.

Ellen Värvi sulest on ilmunud kümneid rahvarõivaste üldiseid ja üksikteemade käsitlusi ja muutuste analüüse.

Põlvamaa esindajana tunnustatakse elupõlist pedagoogi Urve Järgi.

Auhindu antakse välja 32. korda, rahastajaks Eesti Kultuurkapital. Auhinnad antakse üle 25. juulil kell 15 Eesti Rahva Muuseumis.

Lisainfo: Jakob Hurda nimeline Põlva Rahvahariduse Seltsi esimees Tiia Viilu, tel 5565 2363, [email protected]; https://jakobhurt.ee

Viimati muudetud 16.07.2023