Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Kaks uut näitust Tartu Kunstimajas

Tartu Kunstimaja pressiteade

/ Reedest, 8. septembrist on Tartu Kunstimajas kaks uut näitust: Hedi Kuhi isikunäitus „Jälle siin“ ja Jaan Luige isikunäitus „Sirutavate figuuride aed (ja teisi metamorfoosi vorme)“.

Näitusi toetab Eesti Kultuurkapital ja need on avatud 8. oktoobrini.

Hedi Kuhi Tartu Kunstimajas
 
Reedel, 8. septembril kell 17.00 avatakse Tartu Kunstimaja väikeses saalis tänavuse hotell Pallase maalikunsti stipendiumi pälvinud Hedi Kuhi isikunäitus „Jälle siin“.
 
Näitus on justkui jalutuskäik kunstniku kodulinnas, kus praegune hetk ja mälestused on omavahel tihealt põimunud. Seinal rippuvad maalid on emotsionaalsed portreed sellest, mis toimub siis, kui midagi ei toimu.
 
Nii nagu inimest vormib teda ümbritsev keskkond, vormivad linnaruumi seal tegutsevad inimesed. Linna ilu ei piirdu kuulsate vaatamisväärsuste või peene arhitektuuriga. Ilu peitub tavalistes inimestes ja lihtsates hetkedes, mis aja jooksul on loonud meie kodu südame.
 
„Näituse idee tekkis rongis, kui olin juba nädalas neljandat korda Tartust Valka sõitmas. Mõtlesin selle üle, miks elan Valgas, kui pean siit nii tihti ära minema ja alati tagasi tulema. See väike linn, mida tihtipeale kiputakse pidama igavaks ja märkamatuks, on minu jaoks väga eriline, kuna olen siin üles kasvanud. Erinevatel eluperioodidel on linn mulle väga erinevalt mõjunud. Siin on praegune hetk ja mälestused tihedalt põimunud, seega on maalid nagu aknad mineviku ja oleviku vahel, näidates linnaruumi läbi minu isikliku kogemuse,“ selgitab kunstnik.
 
Hedi Kuhi (s 1998) õpib Tartu Kõrgemas Kunstikoolis Pallas maalikunsti erialal. 2023. aastal pälvis ta Hotell Pallase maalikunsti stipendiumi. Kuhi saab inspiratsiooni loodusest ja inimestest enda ümber. Peamiselt teeb akrüül- ja õlimaale ning söe- ja grafiidijoonistusi.
 
SA Tartu Kultuurkapital, Hotell Pallas ja Kõrgem Kunstikool Pallas koostöös Tartu Kunstnike Liiduga asutasid hotell Pallase nimelise maalikunsti stipendiumi, aitamaks kaasa maalikunsti arengule ning üliõpilaste loomingulisele tegevusele. Stipendium määratakse kutsutud konkursi korras Pallase maaliosakonna ühele üliõpilasele või maksimaalselt kolmeliikmelisele grupile. Võitja pälvib lisaks 1000 euro suurusele stipendiumile ka näituseaja Tartu Kunstimajas. Varem on stipendiumi saanud Mia Melanie Saar, Maris Paal ja Caroliina Luhamets.

Jaan Luik Tartu Kunstimajas
 
Reedel, 8. septembril kell 17.00 avatakse Tartu Kunstimaja suures saalis Jaan Luige isikunäitus „Sirutavate figuuride aed (ja teisi metamorfoosi vorme)“. Näituse kuraatorid on Johannes Luik ja Laura De Jaeger.
 
Näitus annab ainulaadse sissevaate kunstniku ateljeesse ja esitab Jaan Luige teoseid Tartu Kunstimuuseumi kogust. Tegemist on Luige esimese olulise retrospektiiviga, mis esitab laia valiku kunstniku 1976-2023 aastatel valminud skulptuuridest. 
 
Kunstnik liigub läbi vormi mõiste ja potentsiaali modernistliku lähenemisega. Ta ühendab seda semiootika, kultuuripärandi ja pildilise kujutamise protsessi uurimisega. Luige skulptuurid tegelevad märgi algse tähenduse ja tõlgendusega ning selle suhtega abstraktsesse kunstiobjekti. Kui palju saab märki manipuleerida, abstraheerida või teisendada, jäädes samal ajal truuks selle algsele tähendusele? Ja mil määral seisab sõltumatu, kolmemõõtmeline kunstiobjekt veel iseseisvalt, autonoomselt, kui see suhestub märgiga? Näitus liigub läbi erinevate materjalide ja jälgib, kuidas kunstniku praktika kulgeb keha kujutamisest poolabstraktsete märkideni ja aeglaselt taas figuuri juurde.  
 
Näitusega kaasneb tema esimene monograafia „Jaan Luik: Looming“, mis illustreerib Luige olulist positsiooni Eesti skulptuuri valdkonnas.
 
Jaan Luik (s 1953) on eesti skulptor. Luik on osalenud isiku- ja grupinäitustel alates 1979. aastast, viimased isikunäitused on toimunud Pärnu Linnagaleriis (2017), Võru Linnagaleriis (2018) ja Vabaduse galeriis Tallinnas (2019). Tema tööd kuuluvad Tartu Kunstimuuseumi kogusse ja erakogudesse. 2006 pälvis ta Anton Starkopfi stipendiumi. Luik on õpetanud Tartu Kunstikoolis ja Tartu Ülikoolis ning Imatra Kõrgemas Kunstikoolis (Soome). Aastatel 1995-1997 oli ta Tartu kunstnike liidu esimees.

Viimati muudetud 01.09.2023