Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Kolm uut näitust Tartu Kunstimajas

Tartu Kunstimaja pressiteade

Kristi Paap, Ketli Tiitsar ja Siiri Nõva „Asjad on lähemal kui nad paistavad“ Foto: Kristi Paap, Ketli Tiitsar ja Siiri Nõva

6. oktoober 2023 / Reedel, 13. oktoobril kell 17.00 avatakse Tartu Kunstimajas kolm uut näitust: suures saalis grupinäitus „Kokkumäng“, väikeses saalis Kristi Paabi, Ketli Tiitsari ja Siiri Nõva ühisnäitus „Asjad on lähemal kui nad paistavad“ ja monumentaalgaleriis Taavi Rekkaro isikunäitus „aitäh kõige eest“.

Grupinäitus „Kokkumäng“ / Suur saal / 13.10-12.11

Autorite hulgas on nii Eesti keraamikavaldkonna professionaalseid tipptegijaid, kes on osalenud mainekatel sümpoosiumitel ja näitustel üle maailma ning kes on keraamika õppejõud ja -õpetajad Eesti erinevates haridusasutustes. Samuti on esindatud skulptoritaustaga kunstnike tööd, kelle jaoks on savi olnud üks lemmikmaterjalidest ja kes on võlutud keraamilisest skulptuurist. 

„Näituse pealkiri „Kokkumäng” viitab võimalike käsitluste paljususele, mis ühte ruumi kokku tooduna hakkavad üksteisega suhestuma ning sümbioosis loovad uue kvaliteedi. Meid kõiki ühendab armastus savi ja keraamika vastu, aga just põletusprotsess on see, mille käigus on tekkinud silmale nähtamatu suhetevõrgustik meie vahel,” selgitab näituse kuraator Maarit Mälgi.

Näitusel osalevad Priit Allas, Eike Eplik, Mari Hiiemäe, Karin Kalman, Kersti Kals, Tõnis Kriisa, Eva Krivonogova, Külli Kõiv, Kersti Laanmaa, Maanus Mikkel, Rauno Thomas Moss, Maarit Mälgi, Meiu Münt. 

***************************************************************************

Kristi Paap, Ketli Tiitsar ja Siiri Nõva „Asjad on lähemal kui nad paistavad“ / Väike saal / 13.10-12.11

Näitus toob vaataja vahetusse lähedusse argised tuttavlikud nähtused, uurides materjalide kaudu kätega ehitatud elukeskkonda, sealsete esemete ladestust, aiamaa taimekooslust, selle kestmist, tänast kasutamist ja teadvustamist.

„Meid ühendab kiindumus teadlikult aeganõudva tööprotsessi vastu ja kahekõned materjaliga. See aga ei tähenda, et me oleksime tavades kinni, pigem otsime tavapärase ja ajakohase ühenduspunkte,“ selgitavad kunstnikud.

***************************************************************************

Taavi Rekkaro isikunäitus „aitäh kõige eest“ / Monumentaalgalerii / 13.10-12.11

Näituse tööd on sündinud kunstniku lahkuminekust, sellest tekkinud ängistusest ning annavad vaatajale võimaluse elada läbi tema hirme, valu ja katseid edasi liikuda. Näituse esimene osa toimus 2022. aasta detsembris Tallinnas Draakoni Galeriis.

Kui pikk suhe ootamatult lõpeb, avastab autor end täielikus tühjuses. Elukaaslane võtab kaasa kõik oma asjad ja temaga koos kaob ka kogu tähendus. Ainult peeglile jäetud napp hüvastijätuteade „aitäh kõige eest“ meenutab, et mingi maailm on kunagi ja kusagil ka varem eksisteerinud. Peeglist vaatab aga vastu elu, mis näib pöördumatult ebaõnnestunud. Õpitud eriala on lihtsalt diplom, mitte kutsumus. Pikaaegne armastatu on leidnud endale kellegi parema. Tuba on tühi.

Viimati muudetud 06.10.2023