Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

"Linnad filmides" toob ekraanile ehedad kogukonnad ja võltsid linnad

Tartu Elektriteatri pressiteade

"Linnad filmides" toob ekraanile ehedad kogukonnad ja võltsid linnad

31. jaanuar 2023 / Tartu Elektriteatris toimub 23.-26. veebruaril kolmandat korda linna- ja arhitektuuriteemaline eriprogramm “Linnad filmides”. Filmiprogrammis on nii mängu- kui ka dokumentaalfilmid, mille ühine fookus on linnaruumi mõju inimesele ning kogukondade olulisus.

Kavas on neli mängufilmi ja kolm dokumentaali. Mängufilmid kutsuvad linnasid vaatama läbi oma peategelaste silmade ning neist kumavad läbi küsimused: mis teeb kodust kodu ning kuidas otsustada, millise linnaga end siduda? Kolme dokumentaali seas on film tuvikasvatajatest, aga ka USA suurimast linnast, kus elavad ainult pensionärid, ning uurimus arhitektuurilistest koopiatest nagu näiteks Eiffeli torni teisik Hiinas. 

Eriprogrammi kava on kokku pannud kuraator ja urbanist Kadri Lind. Tänavused filmid keskenduvad linnades elavatele erinevatele kogukondadele ning sellele, millist mõju linnakeskkond meile avaldab. "Meid ümbritsev kogukond määrab suuresti, milliseks kujuneb meie linnaline kogemus. Filmidest võime näha, kuidas isegi väga keerulisel ajal võib kogukond tekitada turvalise ning hoitud tunde." Lind lisab, et teiseks oluliseks teemaks on linnakeskkonna mõju inimesele, mida lahkab näiteks dokumentaal "Ehe asi", mis uurib, miks kopeeritakse näiteks Veneetsia tänavalõik hoopis teise kultuurilisse keskkonda ning mis on selle mõju kohalikele inimestele. 

Programmi avab Brasiilias Belo Horizonte linnas aset leidev "Linn, kus ma vanaks saan", kus kaks peategelast on otsustamas, millise linnaga end tulevikus siduda ning kas jätkata elu kodu- või välismaal. "Mängufilm elust" on nostalgiline vaade Nõukogude Vilniuse linnakeskkonnale kui lapsepõlvemaastikule, mis kummitab peategelast, kes on parasjagu oma isa matust korraldamas. Linnakeskkonna mõjust inimese arengule räägib ka "Viha", mis jälgib Pariisi äärelinnas elavat töölisklassi poiste kampa ja nende püüdlust ühiskonnas oma koht leida ning end kehtestada. "Naabrite helid" on lugu ühest Brasiilia rannikulinna piiratud naabruskonnast, kus seni kehtinud reegleid murtakse ja selle tulemusena hakkavad välja immitsema vanad vimmad ja hirmud. 

Dokumentaalfilmide valikus on "Ehe asi" ehk uurimus arhitektuurilistest koopiatest, mille puhul on teise maailma otsa loodud kuulsate maamärkide duplikaadid. Tehislinnadest räägib ka "Isemoodi paradiis", mis kujutab USA suurimat pensionäride linna The Villages, kuhu kolivad eakad, et oma viimased päevad lõbutsedes veeta. Beirutis aset leidev "Kash Kash" on aga portreelugu kohalikest meestest, kelle kirglik hobi on tuvide kasvatamine ja läbi tuvivõistluste korraldamise Beiruti sotsiaalsetest pingetest vabanemine. 

Filmidele eelnevad sissejuhatused linnaarmastajatest spetsialistide poolt. 

Filmiprogramm "Linnad filmides" linastub Tartu Elektriteatris 23. veebruarist kuni 26. veebruarini 2023. aastal. Filme näeb Tartu ülikooli vanas kirikus aadressil Jakobi 1, Tartu. Piletimüük algab pool tundi enne algust kohapeal või kodulehel: https://elektriteater.ee/eriprogrammid/linnad-filmides/

"Linnad filmides" programm toimus esmakordselt Tartu Elektriteatris 2019. aasta alguses ja teist korda 2021. aastal. Ka toona oli kuraator Kadri Lind ning programm pälvis sooja vastuvõtu nii filmisõprade seas kui ka arhitektuuri ringkondades. 

Programmi "Linnad filmides" toetavad Eesti Kultuurkapital, Europa Cinemas ja Tartu Linn. 

AJAKAVA:

N / 23. veebruar / 18.00
"Linn, kus ma vanaks saan" ("Where I Grow Old", 2016)
Rež. Marília Rocha
Linn filmis: Belo Horizonte, Brasiilia
https://elektriteater.ee/filmid/linn-kus-ma-vanaks-saan/

R / 24. veebruar / 18.00
"Kash Kash" ("Kash Kash", 2022)
Rež. Lea Najjar
Linn filmis: Beirut, Liibanon
https://elektriteater.ee/filmid/kash-kash-ilma-tiibadeta-ei-saa-me-elada/

R / 24. veebruar / 20.30
"Viha" ("La haine", 1995)
Rež. Mathieu Kassovitz
Linn filmis: Pariis, Prantsusmaa
https://elektriteater.ee/filmid/viha/

L / 25. veebruar / 18.00
"Isemoodi paradiis" ("Some Kind of Heaven", 2020)
Rež. Lance Oppenheim
Linn filmis: The Villages, USA
https://elektriteater.ee/filmid/isemoodi-paradiis/

L / 25. veebruar / 20.00
"Naabrite helid" ("Neighboring Sounds", 2012)
Rež. Kleber Mendonça Filho
Linn filmis: Recife, Brasiilia
https://elektriteater.ee/filmid/naabrite-helid/

P / 26. veebruar / 16.00
"Ehe asi" ("The Real Thing", 2018)
Rež. Benoit Felici
Linnad filmis: Shanghai, Yamoussoukro, Dibai
https://elektriteater.ee/filmid/ehe-asi-ehe-elu-voltsides-linnades/

P / 26. veebruar / 18.00
"Mängufilm elust" ("Feature Film About Life", 2021)
Rež. Dovile Sarutyte
Linn filmis: Vilnius, Leedu
https://elektriteater.ee/filmid/mangufilm-elust/

Lisainfo:

Kadri Lind
+372 55561541
"Linnad filmides" programmi kuraator

Viimati muudetud 22.02.2023