Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi raames peetakse järgmisel nädalal Valgas vaimse tervise fookusega ruumiloome konverents „Loo või loobu!“

Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm

/ Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluva Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi raames peetakse järgmisel kolmapäeval, 15. novembril Valgas ruumiloome konverents „Loo või loobu! Ruumiloome kui vaimse tervise alustala“, mis kutsub mõtestama ruumilist planeerimist vaimse tervise ja kogukondliku ruumivajaduse võtmes.

Valgamaa Partnerluskogu tegevjuht ja Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi meeskonna liige Tiina Ivask ütles, et Valgas aset leidev konverents puudutab väga päevakohast temaatikat. „Lõuna-Eesti väikelinnade arendamisel üles kerkinud küsimused linnaruumist ja kogukondade vajadustest on universaalsed: milline on meie unistuste elukeskkond, kas arendamine lähtub paigaidentiteedist ning kuidas ümbritsev füüsiline keskkond mõjutab inimeste heaolu,“ lausus Ivask. „Konverents annab hea võimaluse kokku tulla eriala asjatundjatel ja kogukondade esindajatel, et ruumiloome küsimusi ühiselt lahti mõtestada ning otsida uusi viise linnaruumi planeerimiseks just kogukonna vajadustest lähtuvalt.“

Ruumiloome konverentsi projektijuht Lea Vutt rääkis, et teemapüstitus sai tänu konverentsi korraldamise partneritele laiem kui algselt kavandatud. „Vaatame ruumiloome temaatikat läbi värske inimarengu aruande, pöörates rohkem tähelepanu just ruumiloome mõjudele inimese heaolu ja vaimse tervise aspektist,“ selgitas Vutt. Ta lisas, et nii konverentsi ettekannetes kui ka paneeldiskussioonil käsitletakse meie kõigi jaoks olulisi küsimusi: kas hästi kavandatud linnaruum võimaldab kogukonnatunde ja sotsiaalse kaasatuse tekkimist, kuivõrd meid ümbritsev füüsiline ruum toimib kohtumispaigana ja kuidas see mõjutab meie käitumismustreid.

Ruumiloome konverents „Loo või loobu! Ruumiloome kui vaimse tervise alustala“ toimub kolmapäeval, 15. novembril algusega kell 11.00 Valga kultuuri- ja huvialakeskuses (Kesk 1, Valga). Konverentsil võtavad sõna Eesti Koostöö Kogu tegevjuht Kairi Tilga, maastikuarhitekt Karin Bachmann, linnaplaneerija Sirle Salmistu, TÜ keskkonnatervishoiu professor Hans Orru ja mitmed teised. Paneeldiskussioonis osalevad kohalike ankurasutuste juhid, kogu päeva modereerib inimgeograaf Kadri Leetmaa. Konverentsi eel toimuvad ka Valga linna ajaloolisest nimest Walk inspireeritud walkshop’id ehk teematoad ja arutelud. Konverents sünnib koostöös Tartu Maailmaülikooli programmi ja Eesti Koostöö Koguga, sündmuse korraldust toetab Tartu 2024 Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm koos Leader tegevusgruppidega, õla on alla pannud ka Valga vald ja Europe Direct Valgamaa infopunkt. Konverents on kõigile huvilistele tasuta, registreerumine avatud 13. novembrini. Täpsem info, päevakava ja registreerumine aadressil: https://forms.gle/WkaqCJ4KwAiZg9mW6
NB! Huvilised Tallinnast ja Tartust saavad konverentsile tulla mugavalt rongiga, mis jõuab Valka kell 11.19 ja lahkub tagasisuunal kell 17.33.

Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi raames korraldatakse 2023. ja 2024. aastal ühtekokku 20 projekti mitmekümne väärtuspõhise sündmusega, mis kutsuvad osalema külastajaid Eestist, Euroopast ja mujalt maailmast. Programmi eesmärk on anda hoogu omavahelisele koostööle ja tugevdada Lõuna-Eesti identiteeti. Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi osana aitab kogukonnaprogramm tutvustada kogu piirkonda just nende väärtuste põhjal, mis on olulised kohalikele inimestele ja kogukondadele. Kõik valitud sündmused aitavad esile tõsta Lõuna-Eesti väärtusi – puhast loodust, mitmekülgset kultuuripärandit, kohalikku toitu ja käsitööd, tervislikku eluviisi, jätkusuutlikke ja innovaatilisi lahendusi ning aktiivseid ja elujõulisi kogukondi.

Kogukonnasündmused, mis kuuluvad avatud taotlusvooru tulemusena Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi, on järgmised: jõeretkede sari „Avasta Emajõgi!“, Tartumaa toidusündmuste sari „Tirin“, kogukonnalavastus „Leevaku kullakaevur“, „Seto kostipäivä aastaring“, kogukonnafestival „Mina tean, kust tuleb minu toit”, Tartumaa teemapäevad „Päritud ellujäämiskunstid“, Rõuge projekt „Sanna!“, ruumiloomekonverents „Loo või loobu!“, „Taliteed Emajõe-Suursoos“, maaliliste maastike jäädvustamise matkasari Otepääl, „Meelterännak looduses“, I Kodavere laalupido, dokumentaalne osaluslavastus „Ellujäämiskunstid“, Seto tantsupidu „Kad´ah kavvõkõ´“, Navi küla kogukonnafestival, roosifestival Kaagjärvel, Peipsi Toidu Tänav 175 km, Kagu-Eesti inspiratsioonifestival „Loovus loob lootust!“, „Avastamata Antsla aarded – järved“, linnaruumilavastus „Läbi linna: Valga+Valka“. Vt www.visitsouthestonia.com/tartu-2024/

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluv Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm kasvas välja 2013. aastal Lõuna-Eesti LEADER-tegevusgruppide käima lükatud kollaste akende projektist „Elu kahe maailma piiril“. Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi viivad ellu LEADER-tegevusgrupid Tartumaa Arendusselts, Valgamaa Partnerluskogu, Võrumaa Partnerluskogu ja Piiriveere Liider ning koostööpartneritena löövad kaasa Tartu, Elva, Võru ja Valga linn. Sündmusi toetatakse LEADER-meetmest ning SA Tartu 2024 poolt Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammile eraldatud eelarvest. Kogukonnaprogrammi tegemistesse on partnerina kaasatud teinegi Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 projekt Tartu Maailmaülikool.

Lisainformatsioon:
www.visitsouthestonia.com/tartu-2024/
tartu2024.ee/kogukonnaprogramm

 

Viimati muudetud 06.11.2023