Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Näitus "Filmimees seespool aiamüüri. Aksella ja Theodor Lutsu elust ja filmiloomingust Brasiilias 1946-1980"

Tartu Linnaajaloo Muuseumid pressiteade

29. november 2022 / 30. novembrist on Tartu linnamuuseumis avatud näitus "Filmimees seespool aiamüüri", mis tugineb Aksella ja Theodori kirjavahetusele nii sõprade kui ka aktiivsete eestlastega Brasiilias ja mujal maailmas.

Väheteada on fakt, et kirjanik Oskar Lutsu noorem vend, filmitegija Theodor Luts veetis oma elu viimased kolm aastakümmet Brasiilias. Näitus tutvustab Theodori ja tema abikaasa Aksella sealset argielu, ühiskondlikku tegevust ning valminud filme, kuid jutustab ka haarava eelloo sõjaeelse eestlaskonna seltsielust ning Lutsude põgenemisest Lõuna-Ameerikasse.

Näitus tugineb peamiselt Aksella ja Theodori kirjavahetusele nii sõprade kui ka aktiivsete eestlastega Brasiilias ja mujal maailmas. Kirjakohver tekkis tänu Aksella püüdlikule ja täpsele asjaajamisele – neile saadetud käsikirjad lõi ta kirjutusmasinal ümber ning tegi ka endi saadetud kirjadest koopiaid. See võimaldas süveneda ühe filmimehe ja tema abikaasa mõtte- ja tundemaailma ning õppida kirjade kaudu tundma nende elukohti Brasiilias. Kirjavahetus aitas aimu saada perekonna majanduslikust olukorrast.

Lisaks tekstidele ja fotodele, on näitusel eksponeeritud Lutsude isiklikke esemeid. Samuti saab kuulata Aksella ja Theodori kirjeldusi lõunamaal reisimisest, filmitegemistest ja teistest põnevatest seikadest nende elus. 

Näitusega koos anti välja ka peamiselt kirjavahetusel põhinev trükis "Filmimees seespool aiamüüri. Noppeid Aksella ja Theodor Lutsu kirjavahetusest sõprade ja mõttekaaslastega", mille on koostanud ajakirjanik Riina Mägi. Autor on laiendanud ja kommenteerinud Aksella ja Theodori kirjavahetust ning selgitanud kirjades sisalduvaid teemasid.

Näitust eksponeeritakse Tartu linnamuuseumis 19. märtsini 2023. 

Näitus valmis Palamuse muuseumis Theodor Lutsu 125. sünniaastapäevaks.
Koostaja Janek Varblas.
Kujundajad Kärt Hennoste ja Kristiina Kiis (Fly Illustration OÜ).

Teate edastas:

Liisi-Reet Reinet
Tartu Linnaajaloo Muuseumide turundus- ja kommunikatsioonispetsialist
[email protected]
+372 746 1919 

Viimati muudetud 29.11.2022