Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Näituse „Looduse loor“ avamispäev toob kokku Eesti ja välisriikide teadlased ning kunstnikud

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia pressiteade

Käsi roheluse taustal Foto: Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia erakogu

7. juuni 2024 / Laupäeval, 15. juunil kell 12 toimub Tartu Ülikooli botaanikaaias Tatu 2024 põhiprograammi kuuluva näituse „Looduse loor“ avamine, kuhu on oodatud kõik huvilised. Luksemburgi kunstniku Justine Blau ja kuraatori Fanny Weinquini näitusel uuritakse praeguse keskkonnakriisi valguses mitmesuguste dokumentide, illusioonide ja jutustuste abil inimese suhet loodusega ja loodushoiutavasid.

Näitus „Looduse loor“ avatakse laupäeval, 15. juunil kell 12. Avamisele järgneb kell 13 ekskursioon näituse kunstniku Justine Blau ja kuraatori Fanny Weinquini juhendamisel. Kell 14 toimub Justine Blau raamatu „Veil of Nature“ esitlus. Blau näituse ja selle aasta juunis Berliini kirjastuses K. Verlag ilmuva ingliskeelse raamatu pealkiri „Looduse loor“ viitab Herakleitose kuulsale tsitaadile „Phusis kruptesthai philei“ ’loodus armastab varjuda’, mida Prantsuse filosoof Pierre Hadot (1922–2010) tõlgendab raamatus „Isise loor. Essee looduse idee ajaloost“ (2004, eesti keelde tõlkimisel).

Raamatuesitlusele järgneb kell 14.30 ingliskeelne paneelarutelu „Looduse loor“, kus Eesti ja välisriikide teadlased ning kunstnikud arutlevad ökoloogia, evolutsiooni ja looduskaitse teemadel. Arutletakse geenipankade, seemnepankade, herbaariumite ja botaanikaaedade rolli üle keskkonnakriisi ajal. Kuidas nende eesmärk ajaproovile vastu peab ja kohaneb muutustega teaduses ja ühiskonnas? Kas võiksime lähitulevikus kasutada botaanilisi isendeid geneetiliste ressurssidena, et taastada kadunud liike?

Paneelarutelul osalejate arv on piiratud ja toimub etteregistreerimisega. Etteregistreerida saab vastates ankeedile.

Näitusel „Looduse loor“ mõtestatakse botaanikaaia rolli liikide säilitamise ja teadustöö kohana ning luuakse dialoog kunsti ja teaduse vahel. Külastaja saab juurelda loodusteaduse lätete, teadustöö praktilise väljundi ja teaduspõhise maailmavaate üle, aga näha ka muret elurikkuse ja liikide väljasuremise pärast.

Näitus on osa Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestivalist ning kuulub Kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi.

Näitus „Looduse loor“ on Tartu Ülikooli botaanikaaias vaatamiseks avatud alates 15. juunist kuni 28. juulini. Sissepääs Tartu Ülikooli botaanikaaia lahtiolekuaegadel kasvuhoonepiletiga.

Näitust toetavad Kultur | lx – Luksemburgi kunstinõukogu, Kultuuriministeerium/ Luksemburgi valitsus, Tartu linn ja Eesti Kultuurkapital.

Viimati muudetud 07.06.2024