Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
21°
21°

Neljapäeval, 17. jaanuaril kell 12 algab sea sünnipäev turuhoones

ASi Tartu Turg pressiteade

seaskulptuur Foto: AS Tartu Turg

17. jaanuar / Taliharjapäeval on Tartu turuhoone külastajad palutud pronkssea skulptuuri sünnipäevale.

Sünnipäevale  järgnevab ekskursioon turuhoone ajaloolisesse keldrisse, kuhu tavapäraselt linlased ei pääse. Emajõe pruulikoja õllekeldri pere pakub sünnipäevalistele kuuma puljongit. Turuhoone esitlusköögi juures pakutakse ampsu ning mõistust saab teritada sea-teemalise viktoriiniga.

Eesti rahvakalender jagab tõnisepäeva kohta mitmeid tarkusi. Näiteks prooviti ilmastiku järgi inimeste (eriti meeste) tervist ennustada. Päikesepaistel oli hea enne, sest lisaks tervisele lubas see ka ilusat kevadet ja suve, head heinaaega ning head viljakasvuaega.

Tõnisepäev on tuntud sigadepühana. 17. jaanuar on ka Tartu turuliste jaoks sea austamise püha. 11 aastat tagasi avati turuhoone ees Mati Karmini skulptuur, mida ilmestab Indrek Hirve luuletus. Tõnisepäeval oli vanadel eestlastel mitmes mõttes tähelepanu keskmes siga.
Selleks ajaks pidi järele olema pool loomatoitu ja kaks jagu inimesetoidu varudest. Tõnisepäeval keedeti pool seapead, millest söödi seakõrva, lisaks seajalgu ja oasuppi.
Turuhoone kauplejatelt on selle tähtsa päeva puhul eripakkumised!

Tõnisepäeval mindi ka kõrtsi, joodi viina, et tervist kaitsta ja talve selg nn murda. Külma süda läks sel päeval lõhki, sest pool talve oli möödas.
Emajõe pruulikoja õllekeldri pere pakub tervise kaitse ja külma võimu murdmiseks kuuma puljongit.
On ka Tõnni kui koduhaldja traditsioon. Tõnni teatakse lisaks karja kaitsjana ja vilja õnnistajana. Tõnnile viidi alati moona. Tõnnivakka peeti aidas, kuhu koguti küünlajuppe, riidehilpe jm.

Kell 12 austavad turulised pronkssiga kõnedega, sest hoonehaldjaks ei ole antud juhul Tõnn vaid hoopiski seavaim. Üks austuse avaldajatest on linnapea Urmas Klaas, samuti Vahur Afanasjev, kes valiti Tartu 2019. aasta linnakirjanikuks. Lisaks kõnelevad Tartumaa Põllumeeste Liidu juht Jaan Sõrra ja seakasvataja Aare Kalson.

Väidetavalt on seavaim end tegevjuhile ka ilmutanud ja kell 13 teda otsima ka minnakse, nimelt toimub ekskursioon turuhoone salakambritesse ja keldrisoppidesse turuhoone tegevjuhi egiidi all.

Ohvriandide eest hoolitsevad YourMission, Milvi, Rotaks Vasula Lihapood turuhoone müügilett.

Osalemine tasuta.

Rahvatarkuste kõrval tasub oma tarkus proovile panna pronkssea viktoriinis: https://tartuturg.ee/auhinnamang

Facebooki info: https://www.facebook.com/1809056362747826/posts/2228879107432214/

Lisainfo: Ivo Tombak, Tartu Turg AS tegevjuht, tel 5695 9120, ivo.tombak@tartuturg.ee

 

Getter Rand
infojuht
Tartu Turg AS
Soola 10
51013 TARTU
TEL: +372 738 7101
www.tartuturg.ee
https://www.facebook.com/tartuturgas/

Viimati muudetud 17.01.2019