Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
28°
28°

Ööülikooli Raamatukogu sarjas ilmus Fred Jüssi "Olemise mõnu"

26. mai 2022 / Raamatupoodidesse on jõudnud Fred Jüssi "Olemise mõnu", tegemist on Ööülikooli Raamatukogu sarja teise raamatuga.

Eestis on väga palju inimesi, kes võivad öelda, et nende vaimuelu üks suurim mõjutaja on olnud loodusfilosoof Fred Jüssi. Need väärtused, mida Fred Jüssi endas kannab, on aja jooksul muutunud aina olulisemateks. Või on ta oma tundlike antennidega muust maailmast alati sammuke ees olnud? Paljud tema varem välja öeldud mõtted on tõeliselt tähendusrikkaks küpsenud just meie ajas.

Spetsiaalselt selle raamatu jaoks on Jaan Tootsen teinud pikema vestluse Fred Jüssi kujunemisest ja tema mõjutajatest-õpetajatest. Sündmusi hingemaastikul lapsepõlvest kuni tänasesse päeva välja.

Jaan Tootsen: "Õpetada ei saa. Inimene mõjutab teisi eelkõige eeskuju kaudu. Fred on põhjalik – haruldane linnuke meie pealiskaudsuse ajastul. Ta on võtnud aega elu märkamiseks ja süvenemiseks ning nii oskab tähele panna asju ja nähtusi, millest enamik meist niisama mööda ratsutab. Metsapoole linnamees hoiab oma hinges teist, avarat taustsüsteemi - looduse ja kultuuri ristteel toimub sünapside särin iseäranis heledate sähvatustega".

Fred Jüssi kui ühe sajandi suurkuju mõttehaare on lai: tähelepanekuid linnulaulu ja ajavaimu seostest, vaikusest kui loodusvarast, inimesest ja keskkonnast, emakeelest arhitektuurini, aga raamatust leiab ka isiklikumaid enesesse süüvimisi.

Fred Jüssi: "Me ei tea, mis meis olemas on. Me saame seda teada alles siis, kui tunneme endas puudutust – ja oleme selleks puudutuseks ka valmis. See on nagu vaikus, millele ootamatu heli võib anda elu ja hinge. See on see, mis on olnud ootel – see heli, see värv, see vorm, see lõhn. Ta on endast märku andnud ja me võime astuda sammu edasi. Või ka tagasi, kui see on loomulikum – nii, et see oleks samm edasi".

Raamatus on ka valik Fred Jüssi Ööülikooli loenguid, mis on kõlanud pea kahe aastakümne jooksul Viker- ja Klassikaraadio lainetel.
Raamatu ilmumist toetas Eesti Kultuurkapital. Raamat on saadaval raamatupoodides üle Eesti.

Viimati muudetud 26.05.2022