Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Õpilased hakkavad koolitundides AHHAA abiga roboteid ehitama

AHHAA teaduskeskuse pressiteade

Robolahing Foto: AHHAA

15. september 2023 / AHHAA teaduskeskus koolitab tehnoloogiaõpetajaid üle Eesti koos õpilastega roboteid ehitama.

Iga-aastasest AHHAA Robolahingu sündmusest inspiratsiooni saanud piloot-projekt alustab 15. septembril toimuva õpetajate koolitusega. Õpetajad proovitakse viia kurssi kõigega, mida tarvis ühe kaugjuhitava lahinguroboti komplekteerimiseks. Sealjuures on igale õpetajatele ette nähtud stardikomplekt, mille abil alustada esimese roboti ehitamist. 

Kuna kõik koolitus- ja materjalikulud on õpetajatele tasuta, oli kandideerijaid rohkem kui kohti. Osalejad valiti välja võimalikult erinevatest kohtadest üle Eesti, et robootikapisik võimalikult laialdase leviku saavutaks. Robolahingu tehnikajuht ja AHHAA teaduskeskuse ekspositsioonijuht Mihkel Sild ütles, et kogu projekti eesmärk on just teema vastu võimalikult suure huvi tekitamine: „Meie soov on näidata õpetajatele ja eriti õpilastele, kellel pisemgi huvi inseneeria vastu, et igasuguse roboti ehitamine ei pea liialt keeruline olema. Koolituseks kokkupandud komplektid lihtsustavad õpetaja ja õpilaste esimest sammu väga märgatavalt ja tegelikult omandatavad teadmised on hilisemalt rakendatavad väga erinevates valdkondades“. 

Silla sõnul on 4. novembril Tartus toimuva Robolahingu võistlejate nimekiri küll juba täis, kuid järgmisel aastal plaanitakse kõigile antud koolituse läbinutele eraldi võistluskategooriat: “Roboti ehitamine on võrdlemisi pikk protsess, mistõttu ootame õpilasi võistlema alles järgmisel aastal. Kui kõik ootuspäraselt läheb ja huvi projekti vastu sama suur püsib, üritame seda koolitust ka järgmisel aastal korrata. Meie suurem eesmärk ei olegi ju ilmtingimata võistluses konkurentsi tõsta, vaid lastes ja noortes püsivat huvi tehnika vastu tekitada. Kes teab - äkki näeme samadelt õpilastelt ka Robolahingu esimest autonoomset robotit”. 

Robolahingu näol on tegemist puldiga juhitavate või autonoomsete robotite võistlusega, mille võidab meeskond, kes suudab leidlike lahendustega teise roboti liikumatuks või kahjutuks teha. Esimene sarnane mõõduvõtt peeti maha juba 1994. aastal San Franciscos. Eestis korraldas AHHAA teaduskeskus esimese võistluse 2017. aastal ja 2022. aastal käis lahinguid vaatamas ligi 1800 inimest. Pealtvaatajate arv ja ürituse mastaapsus teeb AHHAA Robolahingust Baltikumi suurima omalaadse võistluse.  

Õpetajate koolituse piloot-projekti toetab Haridus- ja Teadusministeerium. 

Viimati muudetud 15.09.2023