Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Päikeseenergial töötav mobiilne kodu jõudis maailmaturneel Tartusse

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

AVP

28. juuli 2022 / Täna kell 16 külastab Tartu Autovabaduse puiesteed SolarButterfly ehk maailma esimene päikeseenergial liikuv mobiilne kodu.

Šveitsi ülikoolide ja inseneride koostöös valminud SolarButterfly eesmärk on oma ringreisiga maailma eri paigus tuua tähelepanu kliimasõbralikele lahendustele.

SolarButterfly on päikeseenergial töötav liblikakujuline mobiilne kodu, mis laeb seda vedavat elektriautot tänu unikaalsetele 80-ruutmeetristele päikesepaneelidele. Reisi jooksul kogub liikuv kodu vihmavett ja kütab päikesega veesüsteeme.

Projekti algatas Šveitsi keskkonnaaktivist Louis Palmer, kes sõitis 15 aastat tagasi esimese inimesena päikeseenergial töötava autoga ümber maailma. Käimasoleva maailmaturnee käigus külastab SolarButterfly rohkem kui 1000 projekti üle maailma, mis keskenduvad kliimamuutuste aeglustamisele ja mille hulgas on ka Autovabaduse puiestee.

„Solar Butterfly missioni kaudu saame tutvustada maailma laiemalt ka Tartu linna ettevõtmisi ja ettevõtteid, mis on seotud kliimamuutustele lahenduste leidmisega ning algatada põnevaid diskussioone ka oma kogukonnas,“ ütles linnavalitsuse uusettevõtluse valdkonnajuht Kertu Tombak.

Solar Butterflyl ja Solaridel on lisaks ühisele energiaallikale, päikesele, ka muud ühist. Solarides Inseneeriat populariseerivate ürituste korraldaja Karoliina Kaisi sõnul on mõlemad ettevõtmised loodud selleks, et tuua avalikkuse tähelepanu ühiskonna tänapäevastele probleemkohtadele. „Kui Solar Butterfly keskmes on globaalse soojenemisega seotud probleemid, siis Solaride projektis tegeleme lisaks keskkonnateemadele ka inseneriõppe populariseerimisega,“ sõnas Karoliina. Põhieesmärk on mõlemal ettevõtmisel aga üks - maailma paremaks ja eelkõige jätkusuutlikumaks paigaks muutmine.

SolarButterfly on Autovabaduse puiesteel uudistamiseks väljas täna kell 16.00 - 19.00. Kõik huvilised saavad lähemalt tutvuda SolarButterfly ja nende missiooniga ning kuulata põnevaid arutelusid kliima teemadel. Muuhulgas saab külastada ülimoodsaid eluruume, mis on ehitatud merest kogutud plasti jäätmetest.

Kavandatud marsruudil külastab SolarButterfly veel viit maailmajagu ja lõpetab reisi Pariisis 12. detsembril 2025 kliimakokkuleppe kümnendal aastapäeval.

Projekti põhipartner on maailma kõige väärtuslikum päikeseenergia tehnoloogia ettevõte LONGi. SolarButterfly projekti rahastavad ka paljud muud ettevõtted ja sponsorid, sealhulgas Brugg, EnergieSchweiz, BKW, Verbund, myclimate, 3A Composites Core Materials, Geser Fahrzeugbau, Komax, Kyburz, Luzerni rakenduskõrgkool, OPES Solutions, Schindler, 3A Composites Mobility, Trobolo, Lucerne Business Development, Maxon, Jim&Jim ja Cosmiq Universe.

 

Viimati muudetud 28.07.2022