Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

PÖFF Tartu avaõhtu on pühendatud särisevatele 1920ndatele

Pimedate Ööde Filmifestivali pressiteade

Kaader Ildikó Enyedi mängufilmist „Minu abikaasa lugu” , mis on PÖFF Tartu avafilm. Foto: PÖFF

10. november 2021 / Pimedate Ööde Filmifestival saab Tartus glamuurse avalöögi 13. novembril. Muusikalist elamust pakub Anett duo. Pidulikku õhtut juhib näitlejanna Maarja Jakobson. Tseremooniale järgneb Berlinale Kuldkaruga pärjatud režissööri Ildikó Enyedi mängufilm „Minu abikaasa lugu“, mis juhatab sisse mahuka Ungari fookuse.

„Minu abikaasa lugu” on Ildikó Enyedi üheksas mängufilm. Lugu hakkab eskaleeruma, kui tahumatu hollandi meremees veab kohvikus kihla, et abiellub esimese naisega, kes uksest siseneb. Nii satub kapteni teele värvikas Lizzy. Maalilise 1920ndate aastate olustiku taustal rulluva romantilise draama peaosas astuvad üles Gijs Naber ning prantsuse superstaarid Léa Seydoux ja Louis Garrel. Film esilinastus tänavusel Cannes’i filmifestivalil. 

Lisaks avafilmile saab festivalil näha Ildikó Enyedi üht tuntumat linateost „Minu 20. sajand”, mis tõi režissöörile 1989. aastal Cannesi parima debüütfilmi auhinna. Ungari kinoklassikutest linastub Tartus ka Márta Mészárose 1976. aasta draama “Üheksa kuud”, mis on esimene mängufilm filmiajaloos, kus näidatakse tõelist sünnitust. Ungaris kujunes sellest tohutu skandaal, mis tõi aga kaasa suure edu rahvusvahelises filmimaailmas. Teiste seas pälvis film omal ajal auhindu nii Cannes’is kui Berliinis. Heade mõtete linnas tuleb näitamisele ka PÖFFi elutööpreemia laureaadi István Szabó „Mephisto”, mis võitis 1981. aastal parima mitteingliskeelse filmi Oscari. 

Klassikute kõrval tutvustab Ungari fookus värsket filmiparemikku. Tartusse jõuab Ungari kandidaat 2022. aasta parima võõrkeelse filmi Oscarile – müstiline triller „Post mortem”. Kavas on Kornél Mundruczó ja stsenarist Kata Wéberi tõsieluline „Evolutsioon”, mis tegeleb holokausti traumade tagajärgedega tänapäeva ühiskonnas. Filmitegijate duo eelmine film „Pieces of a Woman“ (2020) tõi Vanessa Kirbyle Ameerika filmiakadeemia parima naisnäitleja nominatsiooni. Ungari on esindatud ka võistlusprogrammis. Pimedate Ööde Filmifestivali põhivõistlusprogrammis esilinastub apokalüptiline „Igavesti igaveses”.

Kokku toob PÖFF Tartu ülikoolilinnas kinolinale 117 filmiseanssi. Festival toimub toimub 12. - 28. novembrini. Filme saab vaadata Elektriteatris ja Athena keskuses. Avatseremoonia ja festivali pileteid saab soetada PÖFFi kodulehelt ning Kvartali kaubanduskeskuse PÖFFi infoletist. PÖFF Tartu toetajad ja partnerid on Tartu linn, Tartu 2024, Kvartal, Reval Cafe ja Tartu Elektriteater.

PÖFFil kehtivad piirangud on kooskõlas Eestis riiklikult kehtestatud piirangutega ning kinno tulles peab külastaja esitama tõendi COVID-19 vastu vaktsineerimise või haiguse läbipõdemise kohta. Maskid on kohustuslikud.

Kogu Tartu kava leiad siit: https://poff.ee/otsi_filmi/

PÖFFi külastamine koroona tingimustes: https://poff.ee/artikkel/koroonareeglid/

Viimati muudetud 17.11.2021