Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Sel nädalal tähistavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja loodusteaduste valdkond oma 220. aastapäeva

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia pressiteade

Sel nädalal tähistavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja loodusteaduste valdkond oma 220. aastapäeva

9. mai 2022 / Tartu Ülikooli loodusmuuseum ning loodus- ja täppisteaduste valdkond tähistavad tänavu 220 aastapäeva. Muuseumile ja valdkonnale, mis on omavahel tihedalt põimunud ja seisavad ühtsete väärtuste eest, pandi alus aastal 1802.

9. maist kuni 14. maini saab võtta osa tasuta pidunädala sündmustest. Loodusmuuseum ja loodusteadused 220 pidunädala kava on mitmekesine ja läbipõimunud looduse ja kultuuriga. Esmaspäeval, 9. mail kell 19 avab pidunädala kirjanik Tõnu Õnnepalu ja näitleja Pääru Oja, kes vestlevad loodusest ja luulest.  
 
Teisipäeval, 10. mail kell 19 toimub kunstiteadlase Kadri Asmeri loeng loodustemaatikast kujutavas kunstis ja Ilmar Malini seinamaalist „Strata vitae“ ja ühenduse LUULEIN kontsert. Õhtu teises pooles esitab ühendus LUULEIN loodusmuuseumile pühendatud improvisatsioonilise teose "Strata Vitae". Koosseisu kuuluvad vokalist Jaan "Luulur" Malin, flöödimängija Leonora Palu ja viiuldaja Indrek Palu. 
 
Kolmapäeval, 11. mail kell 19 räägivad purjelaeva Admiral Bellingshauseni polaarekspeditsioonide juht Tiit Pruuli ja laeva pootsman Maris Pruuli kodanikuteadusest ja koostööst Tartu Ülikooli loodusmuuseumiga. Juttu tuleb Antarktika ja Arktika looduse ilust, laevaelu ohtudest ja rutiinidest jäämägede, vaalade ning jääkarude piltide ja droonivaadete taustal. Õhtu teises pooles esinevad multiinstrumentalist Ööamööb ja Sulg inspireeritud kavaga „Külm ekspeditsioon“, kus seilatakse üle antarktiliste ja arktiliste helilainete ja triivitakse koos polaaralade heliookeanidel.  
 
Neljapäeval, 12. mail kell 19 esineb helilooja Märt-Matis Lill loengkontsertiga loodushäältest heliloomingus. Õhtu lõpetab tema teose „Lindudele“ ettekanne. Märt-Matis Lillega jagab lava ERSO löökpillimängija Vambola Krigul.
 
Reedel, 13. mail kell 19 kohtume dokumentaalfilmi "Fred Jüssi. Olemise ilu" autori Jaan Tootseni ja loodushäälte salvestaja Veljo Runneliga, kes räägivad looduse filmimisest. Filmiõhtu jätkub helilooja ja kitarrist Robert Jürjendali ja tšellist Anti Jürjendali kontserdiga "Omad rajad". Duo esitab Robert Jürjendali loomingut, mida iseloomustab minimalistlik-romantiline helikeel, kuhu on segatud kaasaegsest kõla ja live-elektroonikat.
 
Laupäeval, 14. mail kell 11 toimub Oecologicumis ja otseülekanne ERR Novaatori portaalis Eesti III taksonoomiapäeva konverents „Elurikkuse digiteenused“. Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja loodus- ja täppisteaduste valdkonna 220. aastapäeva sündmuste programmi kuuluva konverentsi peateema on teenused, mida pakuvad üleilmsed digitaristud, sh kirjastused. Ettekannetes keskendutakse liikide avaandmetele, nende kättesaadavusele, liigiinfo edastamise viisidele ja eri andmetüüpide sidususele. 
 
Pidunädala sündmused toimuvad Tartu Ülikooli loodusmuuseumis 9. maist 14. maini. Pidunädala sündmuste kava on võimalik vaadata muuseumi kodulehelt. 
 
Lisateave:  

Tartu Ülikooli loodusmuuseum  
tel 737 6076  
[email protected] 
www.natmuseum.ut.ee   

Viimati muudetud 12.05.2022