Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Selgusid kümme filmi, mis näitavad Euroopa kultuuripealinnas Ukraina vaprust, vastuolusid ja vabadusiha

Filmi Iseseisvuspäev” plakat

19. veebruar 2024 / Eesti Rahva Muuseumis linastub 25.-27. veebruarini Tartu 2024 filmiprogramm “Ukraina. Läbimurdeaastad”. Euroopa kultuuripealinna publiku ette jõuab kümme kõrgetasemelist dokumentaalfilmi Ukraina vaprusest, vastuoludest ja vabadusihast. Filmid viivad vaataja Ukraina iseseisvuse väljakuulutamise juurde, Oranži revolutsiooni massimeeleavaldustele, Donbassi ajalukku, Serhi Žadani ülesastumisele ja mujale.

Filmiprogrammi “Ukraina. Läbimurdeaastad” koostas dokumentalistikaekspert Filipp Kruusvall  koostöös Ukraina Instituudi ja filmitegijatega. “Minu eesmärgiks ei olnud koostada paraadportreed, vaid süüvida ausalt ja mitmekülgselt Ukraina lähiajalukku ning näidata selle murrangulisi sündmusi,” selgitab Kruusvall. Tema sõnul näeb Tartus peamiselt filme, mis pole Eestis varem linastunud.

Kruusvalli enda jaoks on kõige põnevamad avastused seotud Donbassi piirkonna ajalooga. “Kuigi Eesti uudistes räägitakse Ida-Ukraina tööstuspiirkonnast Donbassist väga tihti, siis tegelikult on meie teadmised selle Ukraina osa kohta vähesed,” osutab ta.

Filmiprogrammi jõudnud “EuroDonbass” näitab, millist rolli mängisid piirkonna ülesehitamisel belgia, saksa, prantsuse, briti ja ameerika töösturid ning asunikud ja mis on nende pärandist saanud. “Donbassi kakofoonia” keskendub aga nõukogude võimu loodud Donbasi müüdile, millel on oluline mõju tänastele sündmustele.

Linastuvad filmid pakuvad ka võrdlusjooni Ukraina ja Eesti vahel. "Keele ja identiteedi teemat käsitleb film “Ööbikulaul”," tutvustab Kruusvall, "Nõukogude võimu tekitatud ühiskondlikke haavade kestvat mõju uurivad “Ukraina. Tõukehetk” ja “Kiievi toimikud”, samuti “Teie Vassõl”, film kuulsast Ukraina poeedist Vassõl Stusist, kes suri 1985. aastal nõukogude poliitvangilaagris, kus hoiti samal ajal vangistuses ka eestlasi Mart Niklust ja Enn Tartot."

Filmiprogrammi “Ukraina. Läbimurdeaastad” lõpetab muusika-, visuaalkunsti- ja luulefilm “Rozdilovi. Live”, mille üks peaosaline on Eestiski tuntud ukraina kirjanik ja kodanikuaktivist Serhi Žadan.

Filmiprogrammi “Ukraina. Läbimurdeaastad” kava:

Pühapäev 25.02

- 12.00 Filmiprogrammi avamine ja “Ukraina. Tõukehetk” (2011)
- 14.45 “Iseseisvuspäev” (2023)
- 16.30 "Ööbikulaul” (2019)
- 18.00 "Teie Vassõl” (2020)

Esmaspäev 26.02

- 16.00 "EuroDonbass" (2022)
- 18.00 "Kiievi toimikud" (2023)
- 20.00 "Donbassi kakofoonia" (2018)

Teisipäev 27.02

- 16.00 "Gongadze mõrv. 20 aastat tõe otsimist" (2020)
- 18.00 “Oranž revolutsioon” (2007)
- 20.30 "Rozdilovi. Live" (2019)

Linastustele järgnevad vestlused publikuga, millest võtavad osa filmitegijad, Eestis elavad ukrainlased ja teised vastava teema eksperdid. “Ukraina. Läbimurdeaastad” toimub ERMi Jakob Hurda saalis. Täpsema ajakava, filmide tutvustused ja sündmuse ligipääsetavuse-alase info leiab aadressilt www.tartu2024.ee/ukraina.

Filmiprogrammi linastuste piletid on saadaval Piletilevis. Avafilmi “Ukraina. Tõukehetk” saab vaadata tasuta. Õpilastele, tudengitele ja pensionäridele on sissepääs tasuta ka teistele linastusele.

“Ukraina. Läbimurdeaastad” on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist. Sündmust korraldab MTÜ Tartu Filmiselts koostöös Eesti Rahva Muuseumi ja sihtasutusega Tartu 2024.

Viimati muudetud 19.02.2024