Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Täna õhtul toimub Tartu Ülikooli muuseumis Mari Vallikivi juhitud kuraatorituur

Tartu Ülikooli muuseumi pressiteade

Varjatud maailmade avardumine Foto: Annika Vihmann

13. juuni 2024 / Täna, 13. juunil kell 19.00 toimub Tartu Ülikooli muuseumis Mari Vallikivi juhitud kuraatorituur näitusel „Varjatud maailmade avardumine“. Tuur on suurepärane võimalus tutvuda vastavatud näitusega, mis keskendub peamiselt Ida-Euroopast pärit autsaiderkunstile, ja saada ainulaadne võimalus heita pilk näituse tagamaadele.

„Varjatud maailmade avardumine“ koondab esmakordselt ühele näitusele nelja aasta jooksul erinevates riikides kogutud erakordsed ja laiemale publikule seni varjus olnud teosed. Näituse koostamisel oli oluline nii teoste kunstiline tase kui ka lood, mis kunstnikega kaasas käivad. Kondase keskuse juhataja ja näituse üks kuraatoritest Mari Vallikivi tutvustab tuuril nii teoseid kui ka nende loojate lugusid, pakkudes sügavama vaate kunstnike loomingu tagamaadele. Elulood on koostatud spetsiaalselt selle näituse jaoks pikaajalise uurimistöö tulemusena.

„Varjatud maailmade avardumine“ on avatud kolmes linnas: Tartus, Viljandis ja Valgas. Tartu Ülikooli muuseumi näitusel on 18 kunstniku tööd üheksast riigist. Väljapanek keskendub eelkõige ajale, mil psühhiaatrid hakkasid esmakordselt tähelepanu pöörama patsiendi loomingule ning kõik teosed on loodud psühhiaatriahaiglates. Valik on tingitud osaliselt sellest, et eriti 19. sajandil olid psühhiaatriahaiglad tihedalt seotud ülikoolidega, olles nii õppebaasid kui ka olulised teaduskeskused. Ekspositsiooni teise osa moodustab tinglikult kirglike loojate kunst, mis on sündinud autorite soovist ja vajadusest luua omamaailm, mis allub teatud reeglitele ning milles elamine võib olla ainus pääsetee.

Samal päeval kell 18.00 toimub Toomemäel koostöös Tartu Mänguasjamuuseumiga 5–10-aastastele lastele ja nende vanematele mõeldud lustlik ekskursioon „Mängu-Toome“. See põnev otsimismängu stiilis ekskursioon hõlmab ülesandeid Toomemäe looduse, ajaloo ja pärimuse kohta.

Tuuride piletid maksavad 8–10 eurot ja piletiga saab külastada kõiki muuseumi näituseid ning toomkiriku vaateplatvorme, mis on sel õhtul avatud kuni kl 20.24. Piletid on müügil vahetult enne ürituse algust kohapeal ja piletimüügikeskkonnas Fienta.

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 suvel on viis Tartumaa muuseumit – Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum, Jääaja Keskus, Tartu linnamuuseum, KGB kongide muuseum ja Tartu Ülikooli muuseum – neljapäeviti avatud kuni kell 20.24, pakkudes külastajatele rohkem aega näituste avastamiseks ja publikuprogrammis osalemiseks.

Lisainfo: muuseum.ut.ee

Viimati muudetud 13.06.2024