Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
12°

Targa linnaosa kunstihooaeg on selleks aastaks lõppenud

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Kuperjanovi 2

2. oktoober / Septembri lõpul valmisid Tartu targas linnaosas SmartEnCity projekti raames viimased kaks seinamaalingut, ülejäänud maalid valmivad uuel aastal.

Külmade ilmade saabumine tähistab SmartEnCity kunstihooaja lõppu ning septembris lõpetati projekti selle aasta kaks viimast seinamaalingut Pepleri 3 ja Kuperjanovi 2 majade seintel.

Pepleri 3 teose autor ja teostaja on Poola tänavakunstnik Seikon. SmartEnCity projekti kunstikoordinaatori Andra Somelari sõnul sai kunstnik vaatamata kehvadele ilmaoludele ja viimase hetke ootamatutele muudatustele oma tööga erakordselt hästi hakkama. Pepleri 3 kunstikuraator, Tartu kunstnik Sirla ütles, et Seikon külastas Tartut eelnevalt mitu korda ning on väga teadlik Tartu linnaruumist ja arhitektuurist. „Meie eesmärk oli luua kohatundlik teos, mis on spetsiaalselt sellele asukohale valminud,“ sõnas Sirla ning lisas, et on lõpptulemusega väga rahul.

Kuperjanovi 2 kunstiteose autor on Tartu kunstnik Jevgeni Zolotko. Zolotko on pälvinud nii Köler Prize`i kui ka Eesti Kultuurikapitali sihtkapitali preemiad ning tema näitusi võib regulaarselt külastada nii Tartus kui ka välismaal. Kui Seikon endale omaselt jättis oma teose nimeta („Untitled“ – nimetu), siis Zolotko pani oma Kandinsky töödest inspireeritud maalile nimeks „Kompositsioon kukkuva jäätisega“. Kuperjanovi 2 ühistu kunstikuraatori, Tartu kunstnik Huupi sõnul võttis kunstnik kavandi loomisel eelkõige arvesse ümbritsevat - sh kõrvalasuvat modernset lasteaeda ja maja ümbritsevaid püramiidikujulisi tammesid. „Üks majaelanike tingimustest oli, et fassaadile tulev teos sobiks ka lastele,“ kommenteeris Zolotko, mistõttu valis ta homaaži vääriliseks just Vassili Kandinsky arhitektuurse ent mängleva loomingu, mis lubas tal siduda ümbruskonna ühtseks tervikuks.

Eelmise ja käesoleva aasta jooksul on Tartu nutikasse linnaossa loodud 12 seinamaali, mille autoriteks on olnud kunstnikud Eestist, Lätist, Poolast ja Argentiinast. Kunstiteoste loomine jätkub 2020. aasta esimeste soojade ilmadega ja siis on plaanis luua Tartu südalinna juurde vähemalt neli uut teost. SmartEnCity projekti lõppedes kaunistab tarka linnaosa ainulaadne avalik kunstigalerii.

Lisainfo: Andra Somelar, SmartEnCity kunstikoordinaator, andra@ibs.ee, +372 5802 5507.

pepleri3-vaike.jpg

Pepleri tn 3.

Viimati muudetud 02.10.2019