Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tarrvi Laamanni "ME DEYA" galeriis Pallas

Galerii Pallas pressiteade

15. august 2023 / Reedel, 18. augustil kell 18.00 avab Tarrvi Laamann Tartus galeriis Pallas oma ülevaatliku kunstinäituse “ME DEYA”. Mahukat autori maal- ja graafikaloomingul põhinevat näitust täiendavad Eesti kunstnike Leonhard Lapini, Annika Metsla ja Kõrgema Kunstikooli Pallas vilistlase Kaidi Marii Kütti looming.

Tarrvi Laamanni looming on saanud alguse paljudes põnevates, tihti troopilistes ja päikeselistes paikades üle maailma. Enamasti asub kunstnik teele suur valge lõuendirull kaenlas. Rännaku jooksul jäädvustuvad lõuendile sümbolid ja märgid, shamanistlikud markerid, mille järgi autor hiljem teoseid siin Eestis - oma  sünnipaigas - looma asub. Eesti on Tarrvi jaoks koht, kus viimistleda kogetut ja jäädvustunut, ning siis lisada siinne essents. Enamasti on esmased jäädvustused lõuendile tehtud mõnes trükitehnikas - kas on selleks siis Havanna randadel või Itaalia mägedes nikerdatud puulõikeplaadid, suurte ja lopsakate Jamaica taimelehtede monotüüpia jäljendid või hoopis sealsete ajalehtede väljalõiked kollaažtehnikas. Trükitehnika on alguspunktiks, millest algab pintslijoon. Nii nagu iga kirjatäht on erinev heliline vibratsioon, võnguvad muusikarütmides ka Tarrvi maalid, sümbolid ja pintslijooned, kandes vaatajani kaugete maade emotsioone. Tarrvi rõõmsavärvilistes ja kontrastsetes, esmapilgul isegi primitiivsetes teostes leidub alati palju kihistusi ja ka sügavam, filosoofiline pool, mis kutsub vaataja pidama dialoogi ja vaatama endasse.

Tarrvi Laamann (1973) on kunstnik, DJ ja tuntuim Jamaica reggae-kultuuri eestvedajaid Eestis. Laamann on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia magistriõppe graafika erialal (2000) ning kuulub alates 1994. a Eesti Kunstnike Liidu liikmeskonda. Alates 1998. a on Laamann korraldanud reggae-kultuuri tutvustavaid ürituste sarja “Bashment”.

Näitusega teeb autor sügava kummarduse lahkunud sõbrale ja ka autori Eesti Kunstiakadeemia MA töö juhendajale Prof. Leonhard Lapinile.

Näitusekülastajad aitab Tarrvi tänasele kodusaarele viia Kaidi Marii Küti poolt loodud Annika Metsla  ja Tarrvi Laamanni loomingul põhinev videoinstallatsioon  - "Jamaica - no problem!"

Näitus jääb avatuks 16. septembrini.  

Näituse raames toimub töötuba 1. septembril kell 17.00.

Viimati muudetud 15.08.2023