Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartlased andsid südalinna kultuurikeskuse ideekorjel põhjalikku tagasisidet

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Sõnapilv

27. juuni 2022 / 31. märtsist 30. aprillini said tartlased kaasa rääkida südalinna kultuurikeskuse ideekorjel ja mõelda kaasa, milline on nende unistuste kultuurikeskus ning milliseid lisafunktsioone võiks pakkuda üks kaasaegne raamatukogu ja kunstimuuseumi hoone.

Ideekorjel osales 190 inimest, kes vastates ette antud küsimustele, pakkusid tuhandeid mõtteid ja ettepanekuid. Vastajad mõtlesid kaasa, milline võiks olla üks unistuste kultuurikeskus, mis teeks selle eriliseks ning millest praeguses linnaraamatukogus ja kunstimuuseumis puudust tuntakse. Mõtteid sai pakkuda ka selle kohta, mis võiks olla ühes põnevas väliruumis ja kuidas seal end igal aastaajal hästi tunda. Samuti sai tuua häid näiteid raamatukogude ja kunstimuuseumite kohta mujal maailmas

Südalinna kultuurikeskuse projektijuhi Elo Kiiveti sõnul oli vastused äärmiselt üksikasjalikud. "Oli näha, et kaasarääkimise ja osalemise soov on suur. Isegi kui vastaja ei pooldanud südalinna kultuurikeskuse rajamist kesklinna parki, siis oli näha, et mõeldakse kaasa, kuidas parandada raamatukogu ja kunstimuuseumi tingimusi või millist hoonet tahetakse. Nii säilib avatus ja dialoogivõimalus – ühiselt arutledes, ootusi ja muresid jagades mõistame erinevaid soove paremini ning saame need arhitektuurilahendusse põimida. Igal juhul on selge, et kesklinna park ja vanad pargipuud on inimestele äärmiselt tähtsad ning südalinnas soovitakse võimalikult palju rohelisust ja õhku. Uus projekt peab tegelema elurikkusega ja arvestama kliimamuutustega."

Südalinna kultuurikeskust nähti vastajate hulgas eelkõige kogukonnakeskusena, mis toob kokku erinevaid inimesi ja kus ei tõrjuta kedagi. Sooviti avarat ja valgusküllast kultuurikeskust, mis sulab kokku elurikka pargialaga.

Raamatukogu osas sooviti kõige rohkem, et see oleks avar, kuid samas hubane ning kindlasti peaks seal olema kohvik ja palju istumiskohti. Paljudele vastajatele pakkusid huvi erinevad õppimise ja töötegemise kohad, samuti sobivad kohad kirjandusõhtute ja lasteürituste korraldamiseks. Raamatukogu nähti sageli just kohtumispaiga ja suhtlemisruumina.

Kunstimuuseumi osas tõsteti esile paremate tingimuste loomist kunsti eksponeerimiseks ja igatseti avarust, et anda võimalusi mitmekülgsemate näituste korraldamiseks. Vastajate hulgas oli nii neid, keda huvitab pigem moodne kunst kui ka neid, kes on huvitatud klassikalisemast lähenemisest. Nii raamatukogu kui kunstimuuseumi puhul tõsteti korduvalt esile tööd laste ja noortega.

Hoonet ümbritsevas pargis sooviti liigirohket haljastust, kus oleks palju erinevaid põõsaid, lilli, viljapuid ning kus hoone võiks loodusega kokku sulanduda, sh pakuti välja ka vertikaalhaljastuse ja rohekatuse ideid. Vastajate arvates peab väliruumis olema palju mugavaid istumisvõimalusi - lisaks tavalistele pinkidele sooviti ka lamamistoole ja pikutamispinke. Palju mainiti talviseid tegevusi, et park oleks kasutuses aastaringselt. Lisaks laste mänguväljaku vajadusele juhiti tähelepanu, et unustada ei tohiks ka täiskasvanuid. Vastajate hulgas oli üksjagu ka neid, kelle arvates asukoht ei sobi ja kultuurikeskus tuleks ehitada mujale. Enamasti aga mõtlesid ka asukoha suhtes kriitilised inimesed kaasa, milline uus kultuurikeskus võiks olla.

Eeskujudena mujalt maailmast toodi raamatukogude osas kõige enam välja Helsingis asuvat Oodit ja Oslos asuvad Deichmanni. Kunstimuuseumidest  tõsteti kõige rohkem esile Kumut ja Kiasmat. Vastustes nimetati rohkem kui 40 erinevat raamatukogu ja ligi 50 erinevat muuseumit üle maailma.  

Kokkuvõte ideekorjest

Kokkuvõte ideekorjest lisatakse kultuurikeskuse arhitektuurivõistluse lähteülesande juurde.

Südalinna kultuurikeskuse kavandamine jätkub ruumiprogrammi koostamisega, et kuulutada aasta teises pooles koostöösliiduga välja rahvusvaheline arhitektuurivõistlus. Kultuurikeskuse ehitamine algab 2026. aastal ning hoone avatakse 2029. aastal.

Südalinna kultuurikeskuses leiavad uue kodu linnaraamatukogu ja kunstimuuseum ning kultuurielu toetavad funktsioonid. Riigikogu kinnitas möödunud aasta septembris kultuurikeskuse riiklikult tähtsaks kultuuriehitiseks, mis ehitatakse Tartu linna ja Eesti riigi koostöös. Hoone hakkab paiknema kesklinna pargis, et kultuur ja kunst oleks kõigile hästi ligipääsetav.

Lähemalt: https://www.tartu.ee/sudalinna-kultuurikeskus

Lisainfo: südalinna kultuurikeskuse projektijuht Elo Kiivet, tel 5656 9674.

Lilian Lukka

avalike suhete osakond
kommunikatsioonijuht

Tel: 736 1212
Mob: 516 4592

Viimati muudetud 27.06.2022