Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu 2024 viib tüki Euroopa kultuuripealinnast Riiga

Tartu 2024 pressiteade

Läti lipp lehvimas Tartu 2024 maamärgi kohal Foto: Mana Kaasik

2. märts 2023 / Tartu ja Riia linnajuhid sõlmisid leppe, mille raames korraldab Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 kaks tiitliaastat tutvustavat sündmust Riias. 

Euroopa kultuuripealinn osaleb oma programmiga augustis Riia linna sünnipäevapidustustel ja tutvustab novembris koos Eesti saatkonnaga tiitliaasta tervikprogrammi. Järgmisel aastal möödub sümboolselt kümme aastat ajast, mil Riia oli Euroopa kultuuripealinn. Seega tulevad lätlased 2024. aasta suvel Tartusse oma programmiga tähistama Riia 2014 kultuuripealinna juubelit.

„Riia ja Tartu on olnud sõpruslinnad pea 20 aastat. Koos kultuuripealinna tähistamine tugevdab Baltikumis euroopalikke väärtusi ja meie kultuuripärandit,” rääkis Riia linnapea Mārtiņš Staķis. Ta lisas, et Tartul on ka märgiline mõju Läti ajaloos.

Nimelt panid 19. sajandil Tartu ülikoolis õppinud Läti haritlased aluse kahele olulisele rahvaliikumisele „Jaunlatvieši” (noorlätlased) ja „Jaunā strāva” (uus vool), mis said naaberriigi omariikluse alustalaks.

„Meie sõpruse sümbol jookseb sõna otseses mõttes läbi Riia südalinna Tērbatase tänava, mida kutsutakse Tartu ajaloolise nime järgi,” jätkas Staķis.

Leppega tugevdame kahe linna sidet, ütles Tartu linnapea Urmas Klaas. „Soovime, et Tartu oleks Riia linnapildis nähtav ja kultuuripealinna programm meelitaks siia veelgi rohkem sõpru Lätist,“ lisas Klaas.

Euroopa kultuuripealinn ootab külastajaid tervest Euroopast, kuid eriti Lätist, kus on kõige lühem tee kultuuripealinnani, rääkis Tartu 2024 juht Kuldar Leis. Näiteks külastas mullu statistikaameti andmete põhjal Lõuna-Eestit pea 40 000 lätlast, mis on rohkem kui koroonaeelsel ajal, lisas ta.

„Meie soov on, et Tartu 2024 programm tooks siia rohkem lõunanaabreid kui kunagi eales,” jätkas Leis.

Lisaks teeb Tartu 2024 koostööd Riia investeerimis- ja turismiagentuuriga, et suurendada kultuuripealinna nähtavust Riia linnapildis ja jagada tiitliaastaga seotud infot Läti suhtluskanalites.

Läti loovisikud osalevad ka Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmis. Tartu 2024 tutvustab 17. märtsil Pealinna peol Põlvas kultuuripealinna programmi Lõuna-Eestis. Tiitliaasta tervikprogramm jõuab publikuni 19. oktoobril 2023.

Viimati muudetud 02.03.2023