Tartu 2025. aasta eelarve panustab elukeskkonda ja hoiab kokku tegevuskuludelt
Tartu Linnavalitsuse pressiteade
/ Tartu linnavalitsus saatis täna volikogule 2025. aasta linnaeelarve eelnõu, mille kogumaht on 291 miljonit eurot. Eelarve maht väheneb käesoleva aastaga võrreldes 10%, mille sisustab valdavalt tegevuskulude kokkuhoid.
2025. aasta eelarve keskmes on elukeskkonna parandamine – arendatakse turvalist ja kaasaegset tänavaruumi, rekonstrueeritakse Sõpruse silda ning investeeritakse lasteaedade ja koolihoonete uuendamisse. Linna investeeringute eelarve on tuleval aastal 44 miljonit eurot.
Tartu linnapea Urmas Klaas ütles, et Tartu tuleva aasta eelarve lähtekohaks on linna jätkuv areng ning vastutustundlik kulu- ja eelarvepoliitika. „Peame otsuseid tehes silmas pidama, et saaksime linna arenguks vajalikke teenuseid pakkuda ning investeeringuid teha nii täna kui ka näiteks kümne aasta pärast. Hoolimata kärpevajadustest seisame selle eest, mis teeb Tartust Tartu. See on meeldiv elukeskkond, igakülgne turvatunne ja kvaliteetne ning kättesaadav haridus. Nendesse valdkondadesse panustame tugevalt nii 2025. kui ka järgnevatel aastatel,“ ütles Klaas.
Uue eelarveaasta suurimaks investeeringuks on Sõpruse silla ümberehitus, kuhu 2025. aastal on planeeritud 5,2 miljonit eurot (objekti kogumaksumus kolmeks ehitusaastateks on 18,5 miljonit). Põhjalikult ehitatakse ümber Tähtvere, Tuglase ja Õnne tänavad ning Vabaduse puiestee (Kaarsilla ja Vabadussilla vahelisel lõigul) ning uuendatakse Kroonuaia tänavalahendust. Ühiseks nimetajaks on kõikidel tänavatel jalakäijate ning ratturite liikumisvõimaluste parandamine ning ohutuse tagamine kõikidele liiklejagruppidele. Tänavate ja sildade ehitusse, remonti ning projekteerimisse investeeritakse kokku pea 15 miljonit eurot.
Haridusse suunatakse põhitegevuskuludest 56% ehk 128,3 miljonit eurot. Huviharidusse suunatakse neli miljonit eurot ning noorsootöösse üks miljon. Tartu jätkab võrdsete kohatasude poliitikat lasteaedades, mis tähendab, et lapsevanema jaoks on kohatasu summa sama suur nii munitsipaal- kui eralasteaedades – vahe maksab kinni linn. Vastavalt Tartu linna ja haridustöötajate vahelisele kollektiivlepingule tagatakse üldhariduskoolide õpetaja töötasuga võrdne palk ka lasteaia ja huvihariduse õpetajatele ning tugispetsialistidele.
Lasteaedade rekonstrueerimisse investeeritakse 5 ja üldhariduskoolide tingimuste parandamisse 1,7 miljonit eurot. Lõpetatakse Tähtvere lasteaia rekonstrueerimine ja alustatakse töödega Meelespea lasteias. Lisaks uuendatakse 850 000 eest Miina Härma Gümnaasiumi staadionit ning tehakse vajalikke remonttöid teistes koolides.
Keskkonnakaitses on fookuses jäätmemajanduse korraldamine, linnalooduse tervis ja kliimamõjudega toimetulek. Alustatakse ringmajanduskeskuse projekteerimisega ja looduspõhise sademeveelahenduse loomisega Sadamaraudtee lähedusse. LIFE projekti Tartu ROHEring raames rajatakse Jaamamõisa oja ümbrusesse uus matkarada ning jätkatakse kohalike liikide kaitsega.
Varasemast rohkem raha suunatakse ka julgeolekusse ja kriisivalmidusse. Strateegilised hooned saavad juurde elektrigeneraatoreid ning korrastatakse varjumiskohti.
2025. aasta eelarves on oluline roll ka tulevikku vaataval planeerimistegevusel. Siuru kultuurikeskuse, selle ümbruse ja tehnosüsteemide projekteerimiseks on eelarves 3,1 miljonit eurot. Arenguvisioonid koostatakse Jaamamõisa ja Ropka-Teguri piirkodandele, mis loovad võimalused multifunktsionaalse linnaruumi ning heade elutingimuste tekkeks.
„Linna teenuste ja elukeskkonna kõrge taseme hoidmiseks peab linn igal aasta investeerima teede ja tänavate ning hoonete korrashoidu 20 miljonit,“ ütles Tartu rahandusvaldkonna abilinnapea Meelis Leidt. „Eelarve koostamise käigus oleme üle vaadanud kõik hooldus- ja teenuslepingud ning saavutanud märkimisväärse kokkuhoiu. Tänan linnavalitsuse töötajaid ja koostööpartnerid, kes aitavad tuleval aasta kulusid vähendada,“ lisas Leidt.
Linna pikaajalise finantsvõimekuse tagamiseks on põhitegevuse kulusid kärbitud 13,6 miljoni võrra. Tööjõukulusid on vähendatud 156 000 euro ulatuses ja 2025. aastaks on külmutatud linnavalitsuse palgafond, sealhulgas ka linnajuhtide palgad. Tegevuskulude vähendamisse on panustanud kõik valdkonnad ligikaudu 10%.
291 miljoni euro suurusest eelarvest kasutatakse 79% põhitegevuse kuludeks, 15% investeerimis- ning 6% finantseerimistegevuseks. Väga oluline on linna põhitegevuse tulemi märkimisväärne kasv, mis suureneb käesoleva aasta eelarvega võrreldes 16,8 miljoni võrra ja jõuab 17,3 miljonini. Linna põhitegevuse tulud jõuavad 247,4 miljoni euroni kasvades aastaga 1% võrra. Enim suureneb tulu- ja maamaksu laekumine, kuid kohalike maksude osakaal linna tulubaasis on endiselt väike. Põhitegevuse kulud on 230,1 miljonit eurot.
Järgmisel aastal suureneb laenukoormus 12,1 miljonit eurot, aasta lõpuks on laene 181 miljonit eurot. Intresside maksmiseks kulub 6,7 miljonit eurot ning linna netovõlakoormuse piirmääraks kujuneb 62%, mis on oluliselt madalam seadusega lubatud 75% piirist.
2025. aasta eelarvekulude valdkondlik jaotus:
Haridus 56%
Sotsiaalne kaitse 13%
Majandus 12%
Kultuur ja vaba aeg 7%
Keskkonnakaitse 5%
Üldvalitsemine 5%
Elamu- ja kommunaalmajandus 2%.
Suurimad investeeringud:
Sõpruse silla renoveerimine 5,2 miljonit (kogumaksumus 18,5 miljonit)
Lasteaed Tähtvere (Tammsaare 10) rekonstrueerimistööd 3,5 miljonit (kogumaksumus 7,1 miljonit)
Kultuurikeskus Siuru ja kaasnevate tehnosüsteemide projekteerimine 3,1 miljonit
Tähtvere tn ümberehitus ja jalgrattateed 2,1 miljonit
Tänavate ülekatted ja pindamised 2 miljonit
Õnne tn ümberehitus ja jalgrattateed 1,3 miljonit
Mõisavahe 67 munitsipaalelamu rekonstrueerimine 1,2 miljonit
Vabaduse pst ümberehitus ja jalgrattateed 1,2 miljonit
Kroonuaia tn ümberehitus 1,2 miljonit;
Tartu Lasteaed Meelespea (Ilmatsalu 24a) rekonstrueerimistööd 1,1 miljonit (kogumaksumus 3,3 miljonit)
Viimati muudetud 21.11.2024