Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Ärinõuandla tunnustas noortevaldkonna parimaid ja andis üle haridusprogrammi kvaliteedimärgised

SA Tartu Ärinõuandla pressiteade

Tartu Ärinõuandla noortevaldkonna tänusündmus Foto: SA Tartu Ärinõuandla

18. september 2023 / 14. septembril Aparaaditehases Klubis Gutenberg toimunud Tartu Ärinõuandla noortevaldkonna tänusündmusel tunnustati konkursi “Ettevõtlik noor 2023” projekte, 2022/2023. õppeaasta edukaimaid Õpilasfirmasid, haridusprogrammi Ettevõtlik Kool konkursi “Õppimine on põnev!” eelmise õppeaasta Tartumaa edulugusid ning anti esimest korda üle haridusprogrammi kvaliteedimärgised Tartumaa õppeastustele.

Tänusündmusel tutvustasid noorte projektimeeskonnad väga erinevate eesmärkide ja tegevustega konkursi “Ettevõtlik noor 2023” projekte. Žürii valis välja parimad noorteprojektid, kelle vahel läksid jagamisele mitmed eripreemiad. 

Parima noorelt noorele ning koolikogukonda ühendava projekti tiitlid viisid endaga koju Tartu Veeriku Kooli projektid “Jõulunäidend” ja “Esmaabikoolitus”. Kultuuri arendavaks projektiks kuulutati Tartu Jaan Poska Gümnaasiumi noore poolt algatatud project “Luule- ja kirjandusring Umbluu” ning kogukonda jõustavaks projektiks kuulutati Hugo Treffneri Gümnaasiumi noorte poolt algatatud EscapeKiriku project “Põgenemistuba Rõuge kirikus”. Parimaks noori toetavaks projektiks ning noortesse ettevõtlust süstivatedks projektideks kuulutati Tartu Hansa Kooli projektid “Hansa Häkaton” ja “Õpilased ettevõtjaks”. Kõige lennukama projekti tiitliga tunnustati Ülenurme Gümnaasiumi projekti “Seebihaldjad” ning parimate loovate lahenduste leidjate tiitli pälvis Konguta Kooli laste ettevõtmine “Raamatusõprade klubi”. “Seebihaldjaid”, “Raamatusõprade klubi” eestvedajaid ja “Õpilasest ettevõtjaks” noori pärjati ka noorte ettevõtjate eripreemiaga ning sellega kaasneb võimalus osaleda ettevõtlusküla mängul, mille raames on noortel omakorda võimalik proovile panna oma ettevõtlikkus ja meeskonnatöö. Projektide puhul peeti oluliseks noorte omaalgatust, uuenduslikkust ning koostööd.

Tartumaa Ettevõtliku Kooli edulugude konkursile „Õppimine on põnev!" koguti seekord edulugusid vaid maakondlikul tasandil ning haridusprogrammiga liitunud õppeasutustest. Ettevõtliku haridusteo kategoorias pälvis 2. koha Palupera Põhikooli edulugu “Heategevuskohvik - Paitame kasse", mille raames müüsid õpilased isevalmistatud küpsetisi ja võileibu, et kogutud tulu annetada MTÜ Paikass kasside turvakodule. 1. koha sai Tartu Lasteaed Ristikheina edulugu “Ettevõtlikkuse teisipäevad", kus lapsed said oma ideid ise teostada.

Parimad praktikad TULEMi rakendamisel kategoorias tunnustati kahte Tartu Lasteaed Ristikheina edulugu: “Varjude mäng", kus lapsed õppisid varjusid tekitama, võrdlema, joonistama ning varjunukke meisterdama, pälvis 2. koha, 1. koha sai edulugu “Mängult või päriselt?”, mille käigus vaadati ja analüüsiti erinevaid väärtfilme CINEMINI lehelt, lisaks osaleti Progertiigri sünnipäeva konkursil laste endi loodud lühifilmiga.

Esmakordselt jõudsid Ettevõtliku Kooli kvaliteedimärgised ka Tartumaale. Möödunud õppeaastal taotles kvaliteedimärgist kolm õppeasutust, mille raames läbiti hindamisprotsess, kus lõpptulemuseks on hinnang sellest, et lasteaed või kool vastab ettevõtliku õppe kriteeriumitele kõigis olulistes lasteaia või koolielu valdkondades ning saab õiguse kasutada ametlikult “Ettevõtlik kool“ või “Ettevõtlik lasteaed“ nimetust ja sümboolikat. Ettevõtliku Kooli esimese taseme ehk baastaseme saavutas Palupera Põhikool. Teise taseme ehk hõbetaseme saavutasid Tartu Lasteaed Ristikhein ja Lohkva Lasteaed. Tänusündmusel anti õppeasutustele üle Ettevõtliku Kooli lipp, tahvel ja sertifikaat.

Eelmine õppeaasta oli väga edukas ka Tartumaa Õpilasfirmadele. Tartu linna edukaimateks Õpilasfirmadeks olid Eesti parima Õpilasfirma 2023 finalistid: kasutatud auto turvarühmadest koerte jalutusrihmasid tegev Õpilasfirma RUF Hugo Treffneri Gümnaasiumist, rahatarkuse kaarte valmistav Õpilasfirma Rahatähed Tartu Rakenduslikust Kolledžist ja digimaailmas abiks olevat kätt pakkuv Õpilasfirma Digiabi Luunja Keskkoolist. Maapiirkonna edukamaks Õpilasfirmaks kuulutati samuti Õpilasfirma Digiabi, kes näitas head taset ka rahvusvahelistel võistlustel, pälvides sotsiaalselt vastutustundliku ettevõtte preemia Riia Õpilasfirmade festivalil ning viies koju võitja tiitli rahvusvaheliselt Õpilasfirmade kohtumiselt Tartus.

Soovime kõikidele noortele ettevõtlikku meelt ja järjekindlust ideede elluviimisel!

Tartu Ärinõuandla noortevaldkonna konkursse ja tänusündmust toetas  Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond ja Tartu linn. 

Lisainfo: Janeli Virnas, SA Tartu Ärinõuandla noorte ettevõtlikkuse projektijuht 5348 4685, [email protected]

Viimati muudetud 19.09.2023