Tartu koolid tegid sel aastal tihedat koostööd teadlastega
Tartu Linnavalitsuse pressiteade
/ Kevadel külastasid Tartu linna koolide õpilased PRIA Koolikava projekti raames Eesti Maaülikooli teadlasi, et õppida tundma mulla ja putukate tähtsust toidutootmisel.
„Oleme juba aastaid tutvustanud õpilastele toidutootmise mitmekesist maailma. Soovime, et lapsed teaksid mahepõllumajandusest juba varakult, oskaksid hoida elurikkust, hinnata põllumeeste tööd ja et toidujäätmeid tekiks vähem. Kindlasti ootame ka järelkasvu Maaülikooli nii üliõpilaste kui ka tulevaste tippteadlastena,“ sõnas EMÜ mahekeskuse juhataja Elen Peetsmann.
Taimetervise õppetooli doktorant Silva Sulg ja teadur Riina Kaasik juhendasid õpitubasid teemal „Putukate tähtsus põllumajanduses“, mis on ka üks osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi projekti „Kasvades oma toiduga“ tegevustest.
Õpitoa käigus said õpilased EMÜ Mahekeskuse aias putukaid otsida ning neid hiljem ka mikroskoobi all uurida. Näiteks said õpilased teada, kui suur ja oluline roll on kanda tolmeldajatel, et meie toidulauale jõuaks mitmekesine toit. Samuti, et röövtoidulistel putukatel ja ka ämblikutel on oluline roll erinevate kahjurputukate kontrolli all hoidmisel.
„Rõõm oli tõdeda, et õpilastel oli ka varasemaid teadmisi putukatest ning nad olid nõus neid varmalt jagama: kes teadis täpselt, kuidas meemesilasi majandada, kes pidas ise kodus raagritsikat, ja kes abistas vanavanemaid kartulimardikate korjamisel”, sõnas Riina Kaasik. Õpilaste jaoks oli vaieldamatult kõige huvitavamaks osaks erinevate mardikate, lutikate, rohutirtsude, sipelgate ja ämblikke uurimine mikroskoobi all, paljudele lastele oli see esimene kord lülijalgsetega nii lähedalt tutvuda. „See on nii lahe!“, kinnitas Tartu Veeriku kooli neljas klass.
Mullateaduse õppetoolist juhendasid lapsi mulla töötoas kaasprofessor Merrit Shanskiy ja teadur Annely Kuu. Õppeprogrammi raames uuriti täpsemalt, mida kõike hõlmab endas muld. Selgitati välja ja uuriti, kui erinevad on meie muldade lõimised, kuidas varieerub ja muutub muldade happelisus ning trikitati pH muutmisega. Suurt huvi pakkus mullaelustik – see, mis paelub teadlast, on vajalik põllumehele ja inspireerib isegi filmirežissööri. Tegevuste hulka mahtus ka õpetlik mäng sellest, kuidas taim saab „kinni püüda“ toiteelemente. Vaadati, kui hea mulla on tootnud meile vihmaussid ning uuriti, miks meie mullad on täpselt nii kirjud nagu nad on ja mida see tähendab meie jaoks, kes taimi kasvatavad.
Õppeprogrammides osales üle 200 lapse Tartu Forseliuse koolist, Tartu Veeriku koolist, Tartu Rahvusvahelisest koolist, Tartu Kesklinna koolist, Tartu Mart Reiniku koolist ja Tartu Kivilinna koolist.
Tegevused toimusid „PRIA Koolikava haridusmeetmete tegevused Tartu linna lasteaedades ja koolides" projekti raames, mis on rahastatud Euroopa Liidu toiduprogrammist.
Lisainfo: sotsiaal- ja tervishoiuosakonna tervisespetsialist Ülle Prommik, 736 1323, 5346 1143 [email protected]
Viimati muudetud 09.06.2023