Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
10°

Tartu laste- ja noortekirjanduse festivalil kuulutati välja omaloominguvõistluse võitjad

Eesti Kirjanduse Seltsi pressiteade

15. oktoober / Kolmapäeval, 14. oktoobril avati Tartus järjekorras neljas laste- ja noortekirjanduse festival, avamisel toimus lisaks sõnavõttudele ka laste ja noorte luulevõistluse võitjate auhindamine. Võistlusele, mis tänavu kutsus igas eas kooliõpilasi osalema luuletustega, milles on kasutatud üht või mitut sõnadest „päike“, „mõte“, „sõna“, „säde“ ja „vabadus“, saabus 102 tööd erinevas vanuses lastelt ja noortelt, alates 4. klassi õpilastest kuni abiturientideni. Esindatud oli suur hulk Tartu koole, kuid osalejaid oli mujaltki Eestist.

Omaloominguvõistluse üks eestvedajaid, Tartu Tamme Gümnaasiumi õpetaja ning kirjanduslinna töörühma liige Piibe Leiger rõõmustas, et Tartus on nii palju luulet armastavaid ja selle loomisega toredasti hakkama saavaid noori inimesi. „Minu jaoks on luuletus selline salapärane keskkond, kuhu luuletuse looja mind lahkesti sisse kutsub. Kui ma sinna sisse astun ehk siis luuletust loen, hindan ma seda, kui palju on seal ruumi minu kujutlusele ja mõtetele. Kui seda ruumi kujutleda ja mõelda on parajal määral, piisavalt, siis on see luuletus huvitav, õnnestunud. Kui ma mahun sinna sisse ja võin sinna nagu ühe väikese pesa endale ehitada, on mul teadmine, et see on üks õige luuletus. Sellist ruumi oli paljudes võistlustöödes,“ iseloomustas Leiger konkursitöid.

Festivali raames toimuva omaloominguvõistluse teeb muu hulgas eriliseks see, et võitjate väljaselgitamisel on festival pöördunud noorte poole –  žüriid koosnevad kooliõpilastest (kahe noorema vanuseastme puhul) ja Tartu Ülikooli tudengitest (gümnaasiumiastme tööde puhul).

Auhinnad anti välja kolmes vanusastmes. 4.–6. klassi õpilaste tekstidest hindas žürii parimaks Mia Marta Müürsepa luuletuse „Hea mõte!“. „Oma lihtsuses ja stiilipuhtuses väga mõjuv luuletus, mis võiks inspireerida nii suurt kui väikest lugejat oma aususe ja siirusega,“ kommenteerisid luuletust žüriiliikmed. Teise koha pälvis Helena Kadaja luuletus „Toad“ ning kolmanda Emma Teele Oole luuletus „Tähesadu“. Eripreemia anti Kirke Miina Tegovale luuletuse „Kõnnin vaikselt tänaval“ eest,  mis žürii sõnul „paistis silma kireva fantaasiakasutuse ja lustliku lähenemise poolest“.
7. –9. klassi õpilaste võistlustööde seast pidas žürii parimaks Carolin Raukase luuletust „Ma seisan, ma kuulan, ma vahin“. „Väljapaistev, peaaegu et eeposlikult mõjuv luuletus, millesse on ülima tundlikkusega põimitud õppimine, arenemine, mõistmine ja andestus,“ iseloomustas žürii võidutööd. Teise koha sai Säde Einasto luuletusega „Siin raba kidurate mändide vahel“ ning kolmandat ja neljandat kohta jäid jagama Eva Maria Raudnask luuletusega „Männipuude ja küngaste vahelt“ ning Eliise Kaup luuletusega „Vabaduse tähendus“.
Gümnaasiumiõpilaste konkursitöid hinnanud Tartu Ülikooli tudengid olid üksmeelel esikoha puhul: „Selle teksti hääletas žürii kõhklemata ja üksmeelselt parimaks. See eristus teistest luuletustest oma küpsuse ja osava sõnakasutusega. Igaüks, kes Riia maanteed pidi on kõndinud, mõistab luuletust veel mingil erilisel tasandil. Tundlik, ajakohane, meeldiv. Näeme luuletajas suurt potentsiaali.“ Nõnda kirjeldas žürii võiduluuletust „Riia mnt tolm“, mille autoriks on Kaisa Linn. Teise koha pälvis Noora Jatta Alp luuletusega „Tal kombeks on hilja jõuda“ ning kolmanda Emma Kruusmäe luuletusega põgenenu“. Žürii andis välja ka eriauhinna, nimetades selle „Rohelise banaani eriauhinnaks“ ning omistades Reijo Roosile, kelle luuletuses „Toorelt“ oli žürii sõnul „mitmeid mõnusvalusaid tähelepanekuid meie tänapäevast, samas ka ausat pilku lihtsalt õpilaseks olemisele“.

Festivali korraldajad soovivad õnne võitjatele, julgustavad kõiki osalejaid edaspidigi kirjutama ja muidugi ka pidevalt lugema, ning tänavad žüriiliikmeid.
Videosalvestust festivali avamisest, kus kõlas autorite esituses ka osa auhinnatud luuletusi, on võimalik vaadata kirjanduslinna Tartu Youtube’i kanalil:
https://youtu.be/GKUIDNPmKQM

Tartu laste- ja noortekirjanduse festivali korraldavad Tartu Linnaraamatukogu, Eesti Emakeeleõpetajate Selts ja Eesti Kirjanduse Selts. Festivali toetab Tartu linn.

Viimati muudetud 15.10.2020