Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu linna lastekaitsetöötajad panustavad taastava õiguse kasutamisse

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Taastava õiguse infopäeva plakat Foto: Tartu Linnavalitsus

15. mai 2023 / Homme toimub projekti „Taastava õiguse arendamine Tartu linnas“ infopäev, kus tehakse kokkuvõtteid ning jagatakse häid praktikaid erinevates lastekaitse valdkondades.

 

Taastava õiguse eesmärk on probleemide ennetamine ja karistamise asemel osapoolte lepitamine ning kahju heastamine. Tartu lastekaitsetöötajad hakkavad aina enam rõhuma ebasoovitava käitumise taunimisele, vastutuse võtmise soodustamisele ja noorte toetamisele. Probleemidesse sattunud noorte toetamine ja neile hääle andmine annavad paremaid tulemusi kui karistamine ja see aitab omakorda kaasa korduvrikkumiste vähenemisele.

 

Projektiga „Taastava õiguse arendamine Tartu linnas“ alustati eelmise aasta augustis. 2023. aasta kevadeks läbisid kõik Tartu linna lastekaitsetöötajad superviseeritud taastava õiguse koolituse ja rakendavad nüüd õpitud metoodikaid praktikasse. Tartu linnas on taastava õiguse mõtteviisiga liitunud mitmed haridusasutused ja korrakaitse. Nii püütakse linnas taastava õiguse metoodikat rakendada erinevatel tasanditel ja valdkondadeüleselt. Taastava õiguse põhimõtteid loodetakse sisse viia aina rohkemate spetsialiste töövõtetesse ning seeläbi parandada suhtluskultuuri ja koostööd.

Tartu linnavalitsuse lastekaitseteenistuse peaspetsialist Katrin Joost ütles, et laste ja perede heaolu toetamine on vastutusrikas töö ja nõuab spetsialistidelt head suhtlemis- ja läbirääkimisoskust. „Tihti tuleb lahendada erinevatel tasanditel konflikte ja aidata täiskasvanuid lapse heaolu toetavatele kokkulepetele.  Taastav õigus on konflikti lahendamise meetod, mis aitab juhtunut mõista, reflekteerida ja eluga rahumeelselt edasi minna. Soovime leida pikaajalise mõjuga toimivaid lahendusi inimeste vajaduste ja väärtuste muutmise kaudu. Seega sobivad taastava õiguse põhimõtted lastekaitsetöös kasutamiseks mitmeti, nii sekkumisel noorte konfliktidesse ja õigusrikkumistesse kui vanemate vahelistesse laste hooldusõigust puudutavatesse vaidlustesse. Samuti annab taastava õiguse metoodikat kasutada väga edukalt võrgustikukohtumiste juhtimiseks,“ ütles Joost.

Tartu linna lastekaitsetöötajate ja peretöötajate professionaalsuse tõstmise projekti „Taastava õiguse arendamine Tartu linnas“ rahastati Norra finantsmehhanismide toel.

Taastava õiguse infopäev toimub 16. mail kell 12.30 – 17.00 Tartu ülikooli raamatukogu konverentsikeskuse saalis. Täpsem info: www.tartu.ee/taastavoigus

Hendrik Kuusk

avalike suhete osakond
kommunikatsioonispetsialist

Tel: 736 1123
Mob: 5393 3648

Viimati muudetud 15.05.2023