Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu Ülikool tähistab 391. aastapäeva

Tartu Ülikooli pressiteade

Gustav II Adolfi mälestusmärk Foto: Andres Tennus

23. oktoober 2023 / 25. oktoobril tähistatakse 391 aasta möödumist Tartu Ülikooli asutamisest. Sel puhul saab kuulata kahte loengut, asetatakse lilled mälestusmärkide juurde ja toimub kontsert. Kell 12 ja 16 kõlab raekoja kellamängu esituses rootsi rahvalik koraaliviis „Bereden väg för Herran“.

Päev algab kell 14.15 kahe avaliku ingliskeelse loenguga Johan Skytte poliitikauuringute instituudis. Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadusjuht Tomas Jermalavičius peab loengu „Kaitsevaldkonna minilateralism Põhja- ja Baltimaades: kui paljust piisab?“ ning Rootsi Kaitseuuringute Agentuuri teadusdirektori asetäitja Carolina Vendil Pallin räägib teemal „Venemaa vastasseis Läänega ning selle tagajärjed Põhja- ja Baltimaades“.

Kell 15.40 asetatakse lilled ülikooli loomise idee algataja, Tartu Ülikooli esimese kantsleri Johan Skytte monumendi juurde ning kuningas Gustav II Adolfi mälestusmärgi juurde.

Kell 17.00 algab kontsert „Flores de Música“ ülikooli aulas. Anna-Liisa Eller ja Taavi Kerikmäe esitavad 14.–18. sajandi muusikat. Muu hulgas kõlavad ka Eestis tegutsenud barokkheliloojate David Kellneri ja Johann Valentin Mederi palad. Nautida saab ajalooliste näppe- ja klahvpillide ning teremini helisid. Kontsert on tasuta.

Tartu Ülikool on asutatud 1632. aastal, mil Rootsi kuningas Gustav II Adolf allkirjastas Academia Gustaviana asutamise üriku. Avaaktus toimus 1632. aasta 15. oktoobril, uue kalendri järgi 25. oktoobril.

Viimati muudetud 24.10.2023