Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu Ülikooli kunstimuuseum avab näituse Eestis asuvatest iidsete kultuuride esemetest

Tartu Ülikooli kunstimuuseumi pressiteade

Tartu Ülikooli kunstimuuseum avab näituse Eestis asuvatest iidsete kultuuride esemetest

21. aprill 2022 / Alates laupäevast, 23. aprillist on Tartu Ülikooli kunstimuuseumis avatud näitus "Iidamast-aadamast. Heaks eluks vajalikud asjad". Laupäeval kell 14 toimub ka kuraatorituur.

Näitusel on ligi 200 eset, mis esindavad iidset Sumerit, Egiptust, antiikset Kreekat, Roomat, Indiat, Hiinat ja Jaapanit ning viivad põgusale kultuurireisile ajas ja ruumis. Näha saab esemeid, mis on seotud arhitektuuri, toidu, vaba aja, kirjakultuuri, uskumuste ja rahaga ning pärit nii tuhandete aastate tagant kui ka 19. sajandist. 

"Näituse tegemisel sai selgeks, et inimloomus ei ole aastasadade jooksul muutunud. Eluks esmavajalike ja otstarbekate asjade kõrval on paremale järjele jõudnud inimesed soetanud esemeid, mida tänapäeval nimetatakse luksuskaubaks. Ilusaid asju on alati ihaletud, nii vanadel aegadel kui ka 21. sajandil," ütles näituse kuraator Terje Lõbu. Näitus tutvustabki erinevate iidsete kultuuride viise endale head elu luua.  
Esemed on pärit nii Tartu Ülikooli kogudest kui ka teistest Eesti muuseumidest. Muu hulgas on välja pandud üks maailma vanemaid säilinud Araabia taevagloobuseid, amuletid iidsest Egiptusest, 4200 aastat vana kiilkirjas dokument ning Hiina naiste jalgu kängitsenud lootosekingad. 

Näituse juurde kuulub haridusprogrammide valik, mis täiendab põhikooli 5. ja 6. klassi ning gümnaasiumi 10. klassi ajalootunde.  

"Näitusel saavad õpilased vahetu elamuse ja ajalookogemuse vanaaja kultuure esindavate esemete kaudu. Need olid kasutusel iidses Mesopotaamias, Egiptuses, antiikses Kreekas, Roomas, Indias, Hiinas ja Jaapanis. Erinevate kultuuride identiteeti kandvad esemed aitavad mõtestada inimeste elu ja saavutusi erinevates eluvaldkondades," rääkis näituse teine kuraator Külli Valk. 

23. aprillil kell 14 toimub näitusel kuraatorituur Terje Lõbu juhtimisel. Lapsed saavad mängida Kreeka lauamängu, kirjutada kiilkirjas ja hieroglüüfides, õppida muumia nukku mähkima ja panna kokku Vana-Kreeka templi mudelit. 

Näitus on avatud 27. maini 2023. 

"Iidamast-aadamast. Heaks eluks vajalikud asjad"
23.04.2022–27.05.2023 
Kuraatorid: Terje Lõbu, Külli Valk 
Kunstnik: Liina Unt 
Graafiline kujundaja: Kadri Hallik 
Esemed: Tartu Ülikooli muuseum, Saaremaa Muuseum, Narva Muuseum, Eesti Ajaloomuuseum, Eesti Kunstimuuseum, Mikkeli Muuseum, Eesti Rahva Muuseum, Tartu Ülikooli raamatukogu 

Lisateave: 

Terje Lõbu, näituse kuraator, Tartu Ülikooli muuseumi kuraator, [email protected] 
Külli Valk, näituse kuraator, Tartu Ülikooli muuseumi haridusprogrammide kuraator, [email protected]  
 

Viimati muudetud 21.04.2022