Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu Uus Teater esindab Eestit rahvusvahelisel stsenograafia suursündmusel – Praha Kvadriennaalil.

Tartu Uus Teatri pressiteade

Tartu Uus Teater esindab Eestit rahvusvahelisel stsenograafia suursündmusel – Praha Kvadriennaalil Foto: Gabriela Urm

4. mai 2023 / 15. Praha Kvadriennaal PQ2023 toimub 8.–18. juunil 2023 Prahas. Seekordse näituse teema on "rare" ning Eesti Lavastuskunstnike Liidu korraldatud konkursi tulemusel kureerib maade ja regioonide näitust Tartu Uus Teater.

Eesti PQ2023 ekspositsiooniks on Tartu Uue Teatri vabaõhulavastuse "Serafima+Bogdan" lavaruumist tõukuv kogemusruum, memoriaal "Eternity". Selle ruumi peategelane on igavene võsa, mis pole kunagi kellegi poolt ega vastu, vaid mis kasvab ühtmoodi peale nii lillepeenrale kui lahinguväljale.

Ekspositsiooni kunstniku Kristiina Põllu sõnul saab näituse külastaja ligipääsu "Serafima+Bogdan" peidetud siseilmale: "Võsa on S+B lavastuse kontekstis paik, kus näitlejad asuvad publiku eest rohkem või vähem varjatud tsoonis, liikudes kahe saalipoole vahelises ruumis, igavikus, olles hetkeks vaba rollist, vahetades lavapoolt, riideid, vajadusel ka tegelaskuju. See võsa-ala on lavastuses tsoon, kus toimub tegelik etenduse juhtimine, koordineerimine; keerukas struktuur, ümberlülitused, lavastuse ülesehituse tegelik, varjatud mehhanism on siin nähtav."

Ekspositsioon annab külastajale haruldase võimaluse kogeda "Serafima+Bogdan" lava ja kujundust nii vaataja, näitleja, linnu kui looduse vaatepunktist. See on monument lavakujunduse sündmusväärtuse hääbumisele ja tagasi looduseks muutumisele: võsa kasvab edasi ning tegelaste kannatustest saavad vaid viirastused.

"Eternity" autorid on kunstnik Kristiina Põllu, kuraator-kunstnik Ivar Põllu ja insener-kunstnik Rene Liivamägi, produtsent Maarja Mänd. PQ2023 raames ilmub Tartu Uue Teatri fotoraamat "11 Spaces" mis on fotorännak "Eternity" autorite ühiselt loodud TUTi lavamaailmadesse. Raamat annab ülevaate kolmiku loomingulisest koostööst 11 aasta jooksul ja 11 lavastuse kaudu erinevates kohtades, nii sees kui väljas, nii traditsioonilistes ruumides kui ebatavalistel pindadel.

Praha Kvadriennaal on üle nelja aasta toimuv rahvusvaheline stsenograafia suursündmus, mis toob kokku nii professionaalsed lavakunstnikud kui tudengid üle maailma. Näitus toimub 1967. aastast, Eesti väljapanek on Eesti Lavastuskunstnike Liidu eestvedamisel esindatud olnud kvadriennaalil alates 1994. aastast. PQ2023 Eesti esindusorganisatsioon on Eesti Lavastuskunstnike Liit.

Rohkem infot: www.uusteater.ee/lavastused/pq2023-eternity 

Lisainfo: 

Kristel Onno
Tartu Uus Teater
kumulooja
+372 5373 6712

Viimati muudetud 08.05.2023