Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartus mälestatakse laupäeval holodomori ohvreid väljapanekuga näljaaja toidust

Ukraina Maja pressiteade

Tartus mälestatakse reedel holodomori ohvreid väljapanekuga näljaaja toidust

23. november 2022 / Ukrainast pärit Tartu üliõpilased mälestavad laupäeval suure näljahäda holodomori ohvreid. Nõukogude Liidu ja selle järglase Venemaa poolt Ukrainas sooritatud inimsusvastaste kuritegude meenutamiseks ning miljonite ohvrite mälestamiseks pakutakse Ülikooli ja Lossi tänaval nurgal näljaaja toite, mis on valmistatud materjalidest nagu puulehed, puukoor, rohi või põhk.

Holodomor oli nõukogude võimu korraldatud näljahäda, mille tagajärjel hukkus aastatel 1932-1933 umbes neli miljonit ukrainlast. Põllumeestelt võeti relva ähvardusel ära nii saak, kariloomad kui seemnevili. Holodomori nimi tuleneb ukrainakeelsest väljendist "näljaga suretama". Ukraina, Eesti ja veel 13 maailma riiki on ametlikult kinnitanud, et peavad holodomorit genotsiidiks.

Mälestusaktsiooni ühe korraldaja Olena Solohubi sõnul annab väljapanek näljaaja toidust aimu, mida võis tähendada ellujäämine holodomori ajal. "Paraku on sellel väga otsene seos ka tänasega, mil miljonid ukrainlased püüavad taas ellu jääda - vene raketi- ja suurtükiväe rünnakute all, tihti ilma kütte, vee ja elektrita," kirjeldab ta.

Väljapanek näljaaja toidust on avatud laupäeval, 26. novembril kell 13.00-15.00 Ülikooli ja Lossi tänava nurgal, aadressil Ülikooli 16. See päev on Ukrainas ametlik holodomori ohvrite mälestuspäev.

Olena Solohubi sõnul ei suudetud Teise maailmasõja eel peatada ja karistada holodomori läbiviijaid, kuid maailma riikidel on võimalik peatada ja karistada neid, kes jätkavad inimsusvastaste kuritegude sooritamist tänapäeva Ukrainas. "Vene okupandid näljutavad, piinavad, vägistavad ja tapavad Ukraina elanikke iga päev," rõhutab Solohub. "Nii nagu pole täpselt teada holodomori ohvrite arv, ei tea me ka, kui paljud inimesed on hukkunud sel aastal vene vägede poolt piiratud ja okupeeritud linnades nagu Mariupol või Sjevjerodonetsk. Ohvreid pole paraku veel võimalik loendada," märgib ta.

Tartus toimuvat mälestusaktsiooni korraldavad Tartu Ülikooli Ukrainast pärit tudengid koostöös MTÜ-ga Ukraina Maja. Aktsioon kuulub rahvusvahelisse sarja UNCOUNTED ("Loendamata"), millega mälestatakse holodomori ja Venemaa okupatsiooni loendamata ohvreid Ukrainas lisaks Eestile veel Kanadas, Suurbritannias, Prantsusmaal, Saksamaal, Austrias, Luksemburgis, Tšehhis ja Soomes.

Rohkem infot: Olena Solohub, tel 58177760, [email protected]

Viimati muudetud 23.11.2022