Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartus sõlmiti kaks olulist kultuurivaldkonna lepingut

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Lepingute allkirjastajad Foto: Mana Kaasik

19. detsember 2022 / Täna allkirjastasid Tartu linnapea Urmas Klaas ja Eesti Kultuurkapitali juht Margus Allikmaa Tartu raekojas lepingu Tartu südalinna kultuurikeskuse rahastamiseks. Lisaks andsid kultuuriminister Piret Hartman ja linnapea Urmas Klaas allkirjad ühiste kavatsuste protokollile, millega hakatakse kavandama Tartu Kunstimuuseumi sihtasutuse asutamist.

Südalinna kultuurikeskuse rahastamislepingu alusel finantseerib Eesti Kultuurkapital kultuurikeskuse ehitamist 67% ulatuses, Tartu linna panus on 33%. Kultuurikeskuse hinnanguline maksumus on 73,7 miljonit eurot (koos käibemaksuga 88,4 miljonit eurot). Hinnangulist maksumust korrigeeritakse ehitushinnaindeksiga enne kultuurikeskuse ehitamise lepingu sõlmimist, mis tänase kava kohaselt on 2026. aasta teises pooles.

Tartu linnapea Urmas Klaasi sõnul on äsja allkirjad saanud rahastamislepingu sõlmimine südalinna kultuurikeskuse kavandamise protsessis üks olulisemaid verstaposte. "Nüüd saame täie kindlusega liikuda kultuurikeskuse planeerimisega edasi ja kuulutada uue aasta alguses välja arhitektuurivõistluse. Tartu on olnud Eesti kultuuri- ja vaimupealinn juba sadu aastaid ja ajas põimunud kultuurivaldkonnad väärivad siin esmaklassilist uut kodu. Olen kindel, et südalinna kultuurikeskus annab kogu Lõuna-Eesti kultuurielule uue hingamise ja uue rütmi."

Eesti Kultuurkapitali juht Margus Allikmaa: „Kultuurkapitalile on see juba neljas riiklikult olulise kultuuriehitise rajamist toetav leping ehk teatud kogemus peaks juba olema, aga tuleb tunnistada, et päris nii see ei ole. Iga rajatav uus objekt on eelmisest üsnagi erinev. Kord on arendajaks riik, kord riigile kuuluv aktsiaselts ja Tartu puhul siis omavalitsus. Kaasfinantseerimise määr, ehituse kallinemine ajas ja veel rida küsimusi tuli läbi arutada ja kokku leppida nii, et varasematest lepingutest polnud midagi spikerdada. Ma olen hästi tänulik Taru Linnavalitsusele selle läbirääkimiste protsessi eest, see ei olnud lihtne, me koos õppisime, aga kokkuvõttes õppisime palju. Järgmisi lepinguid on Kultuurkapitalil juba palju lihtsam sõlmida, ootab ju veel neli riiklikult tähtsat kultuuriehitust oma järjekorda,“ lisas Allikmaa.

Tartu Kunstimuuseumi sihtasutuse asutamise ühiste kavatsuste protokollis leppisid Kultuuriministeerium ja Tartu linn kokku, millised on ootused loodavale ühisele sihtasutusele.

„Kultuuriministeerium on alates 2012. aastast muuseumivõrgustikku korrastanud ning mitmete muuseumide juriidilist vormi muutnud. Meie jaoks on koostöö kohalike omavalitsustega oluline ning on hea meel, et side Tartuga suureneb veelgi. Tartu Kunstimuuseumi sisulist tööd sihtasutuse asutamine ei mõjuta, sihtasutusena tegutsemine annab aga muuseumile paindlikuma juhtimismudeli ning võimaldab kaasata muuseumi tegemistesse aina enam kohalikke elanikke. Tulevikus saavad külalised loodetavasti veelgi parema muuseumikogemuse kui täna. Tartu Kunstimuuseum on, oli ja jääb Lõuna-Eesti keskseks kunstielu suunanäitajaks,“ rääkis kultuuriminister Piret Hartman.
 
Sihtasutuse peamisteks eesmärkideks on riigile kuuluva muuseumikogu pikaajaline säilitamine ja arendamine, sotsiaalse vastutuse ja hea juhtimistava järgimine ning jätkusuutlik majandamine. Kokku lepiti muu hulgas koostöös Tartu südalinna kultuurikeskuse rajamisel, muuseumi keskkonnajalajälje vähendamises, muuseumi kogude ja teenuste ligipääsetavuses ning haridustegevuste ja inspireeriva näituseprogrammi pakkumises.
 
Edasiste tegevuskulude katmisega seotud põhimõtted täpsustatakse sihtasutuse asutamislepingus. Sihtasutus asutatakse hiljemalt 1. mail 2023.

Lilian Lukka

avalike suhete osakond
kommunikatsioonijuht

Tel: 736 1212
Mob: 516 4592

Viimati muudetud 20.12.2022