Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Thea Gvetadze ja Diana Tamane Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammis

Tartu Kunstimaja pressiteade

Room for Many

17. mai 2024 / Reedel, 24. mail kell 17.00 avatakse Tartu Kunstimaja suures saalis Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluv Thea Gvetadze ja Diana Tamane ühisnäitus „Ruum mitmele“. Näituse kuraator on Inga Lāce. Laupäeval, 25. mail kell 14.00 toimub näitusel vestlus kunstnike ja kuraatoriga.

Näitus kutsub vaataja dialoogile kunstnikega. Tuues kokku erinevaid meediume nagu video, fotograafia, maal, tekstiil ja installatsioon, punuvad autorid keeruka narratiivide lõime, milles sisalduvad isiklikud kogemused, perekondlikud suhted ja intiimsed elukaemused. 

„Ruum mitmele“ on kui kunstnike praeguste minade päevapilt: see on omamoodi autoportree, kuid ühendab kunstnike enda lood ka teiste naiste jutustustega vastupanust ja ellujäämisest. Selle tulemusena tekib ühisteks kokkusaamisteks sobilik ruum, milles saame lasta oma kehadel lõõgastuda ja kus meil jääb aega mõtisklemiseks.

Thea ja Diana kohtusid Thbilisis, kui Diana viibis seal residentuuris. Kuraator Inga Lāce nendega koheselt kokkupuutepunkti. Riias sündinud Diana elab ja töötab Tartus ning tal on selle linna ja Kunstimajaga pikaaegne suhe. Kuigi Thea on sündinud Riias, kus tema vanemad omal ajal õppisid, ja kuigi ta osales 2016. aastal ka ühel Tartu Kunstimuuseumi näitusel, on praegune väljapanek tema esimeseks suuremaks ülesastumiseks Baltikumis. Seega on kahe autori kohtumine segu erinevatest minemistest ja tulemistest: teemad, mis on meie regiooni elulugudes pidevalt esil.

“Näituse ettevalmistamise ajal on jätkunud ja süvenenud mitmed poliitilised kataklüsmid, mis on mõlemat kunstnikku ja nende keskkonda mõjutanud: Venemaa sissetung Ukrainasse kestab kolmandat aastat, Gazas toimub katastroofiline genotsiid ning Gruusias surutakse vägivaldselt alla venemeelse seaduse vastaseid proteste. Seetõttu saavad näitusesaalidest ka ruumid, kuhu loodame mahutada nii palju naisi, mehi ja lugusid, nii palju külalisi, rändajaid ja liikuvaid kehi, nii palju patju ja unistusi, nagu on turvalisemaks tulevikuks tarvis,“ selgitab kuraator Inga Lāce.

Diana Tamane (s 1986) elab ja töötab Tartus. Ta õppis fotograafiat Tartu Kõrgemas Kunstikoolis (BA) ja Brüsselis LUCA Kunstikoolis (MA). Tema eelmised isikunäitused on „Meri, see oledki sina“ Tallinna Linnagaleriis (2023), „Flower Smuggler“ Kahani Kunstiruumis Viinis (2022), „Poolarmastus“ Tartu Kunstimuuseumis (2022), „Puudutuse tüpoloogia“ Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (2022), „Sama taeva all“ Kogo galeriis (2022), „Typology of Touch“ S.M.A.K.-i De Verenigingis Gentis (2020) ja „Commissions“ ISSP galeriis Riias (2018). 

Thea Gvetadze  (s 1971) elab ja töötab Gruusias Thbilisis. Tema eelmiste isikunäituste hulgas on „Iris Iberica“ (2022) ja „Subtropical Ushguli“ (2019) galeriis LC Queisser Thbilisis (2022), „The Gvetadze – Becoming Thea Merlani“ Antwerpeni Kaasaegse Kunsti Muuseumis (2018) ja „Zeda Tsinsvla“ galeriis Nectar Thbilisis (2017).  

Inga Lāce (s 1986) on Almatõ Kunstimuuseumi peakuraator. Teda huvitavad migratsioon ja regioonide vahelised seosed, sõpruspoliitika pärand ja rahvusvaheline solidaarsus. Ta esindas New Yorgi Moodsa Kunsti Muuseumi mõttekojas C-MAP Ida-Euroopat (2020–2023), on olnud alates 2012. aastast Läti Kaasaegse Kunsti Keskuse kuraator ning kureeris 2019. aasta Veneetsia Biennaalil Läti paviljonis.

Tiim
Graafiline disainer: Vahram Muradyan
Keraamikanõustaja: Eva Krivonogova
Heli: Katya Chitova, Vahram Muradyan
Tõlge: Peeter Talvistu
Keeletoimetus: Richard Adang, Anti Saar
Meeskond: Siim Asmer, Mona Kapper, Viktor Kiss, Elika Kiilo-Kulpsoo, Urmo Teekivi

Eriline tänu: Tamriko Gabunia ja Ingel Vaikla

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.
Näitus jääb avatuks 30. juunini.

Viimati muudetud 17.05.2024