Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Toomemäel avatud näitusel räägitakse rahvusvahelise Tartu lugu

Tartu Ülikooli pressiteade

Pilt näitusest Foto: Piret Tamm

28. juuni 2019 / Alates 28. juunist on Toomemäel Tartu Ülikooli muuseumi ja Inglisilla vahelisel alal avatud välinäitus „Kultuuride kohtumispaik – Tartu“.

Tartu Ülikooli muuseumi uus näitus räägib loo 16 silmapaistvast eurooplasest, kes on õppinud või õpetanud Tartu Ülikoolis ja elanud Tartus 19.–20. sajandil. Kõik nad on oma hilisema tegevusega mõjutanud kodumaa või Eesti kultuurilugu või poliitikat või saanud oma teadussaavutustega tuntuks kogu maailmas.

„Tartu on kahtlemata tänu ülikoolile olnud läbi aegade rahvusvaheline linn. Siia on tuldud õppima ja õpetama lähemalt ja kaugemalt ning siit on mindud nii itta kui ka läände, kandes kaasas Tartust saadud teadmiste ja kogemuste pagasit,“ ütles näituse kuraator Janet Laidla. „Hea meel on tõdeda, et meil on võimalik rääkida ülikooli ja Tartu rahvusvaheliste sidemete lugu nõnda mõjukate isikute kaudu,“ lisas ta.

19. ja 20. sajandil tuldi Tartu Ülikooli õppima või õpetama nii lähipiirkondadest, näiteks Lätist ja Poolast, kui ka kaugemalt, näiteks Gruusiast ja Armeeniast.
Teiste hulgas portreteeritakse Tartus õigusteadust õppinud Władysław Raczkiewiczit, kes oli Poola esimene president eksiilis; samuti siin õppinud ja õpetanud arsti ja apteekrit David Grindelit, kelle järgi on nime saanud tuntud ravimifirma Grindex; aga ka Tartus majandust õppinud Krišjānis Valdemārsi, kellest sai Läti rahvusliku liikumise alusepanija. Armeeniat esindab näitusel armeenia uue kirjakeele rajaja Hatšatur Abovjan ja Gruusiat Grigori Tsereteli, keda peetakse klassikalise filoloogia kui teadusharu rajajaks Gruusias. Mõistagi räägitakse ka Venemaalt pärit ja Tartus töötanud ning kogu maailmas tuntuks saanud kirurg Nikolai Pirogovi lugu. Peale nende leiame rahvusvahelise Tartu kaardilt veel sidemed Soome, Rootsi, Suurbritannia, Saksamaa, Prantsusmaa, Itaalia, Šveitsi ja Ukrainaga.

Näitusel esitatud põnevaid mõjukate isikute lugusid illustreerivad ajaloolised fotod nendega seotud paikadest Tartus. Näitus on eesti ja inglise keeles.

Linnaruumi ekspositsioon on osa uuest ülikooli ajaloo püsinäitusest, mis avatakse muuseumis 29. novembril.

Näituse kuraatorid on Janet Laidla, Lea Leppik ja Mariann Raisma Tartu Ülikooli muuseumist ja kujundaja Exporabit. Näituse koostamist toetasid Euroopa Komisjon, Euroopa kultuuripärandi aasta 2018, Euroopa Nõukogu, Euroopa pärandi päevad ja Tartu linn. Näitus on valminud projekti „Linking home, linking Europe. Virtual map of Europe in Tartu“ raames.

Näitus on Toomemäel avatud 31. oktoobrini.

Lisateave: Janet Laidla, Tartu Ülikooli muuseumi kuraator, 529 6113, [email protected]

Viimati muudetud 28.06.2019