Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Ühisnäitus "Metalli Meistrid" Tartu Kunstimajas

Tartu Kunstimaja pressiteade

Ühisnäitus "Metalli Meistrid" Tartu Kunstimajas

16. jaanuar 2023 / Reedel, 20. jaanuaril kell 18.00 avatakse Tartu Kunstimaja väikeses saalis Göteborgi ülikooli tarbekunsti- ja disaini osakonna metallikunsti õppekava magistrantide ja vilistlaste ühisnäitus "Metalli Meistrid". Näituse kuraator on Urmo Teekivi.

Näitusel uuritakse, mis on püha. Kuidas on see meie jaoks tänapäeval asjakohane ja mis metallikunstnikul sellega üldse pistmist on? Kunstnikud vaatlevad kuidas toimib "õnnelik" düsfunktsionaalne kooslus ja küsivad, kas see üldse toimib? 

Näitus pakub mitmekesist valikut progressiivseid tehnikaid ja kontseptsioone, ühise eesmärgiga, kasutades selleks sama materjali – metalli. Kunstnikud vaatlevad oma metallitöid mitmest vaatenurgast, mis inspireerib neid uurima põgusat ja lühiajalist, aga ka elu põhielemente ning seoseid. Nad vastandavad iroonilist ja kommertslikku ning siirast ja püha, edastades jõudu piiramise kaudu ning avades samal ajal kaasaegse metallitöö diskursuse. 

Näituse kuraator Urmo Teekivi: "Näitusel räägime meenutuste, tekstuuride ja unistuste märkidest. Mõtiskleme mälestuste, vaikuse, ulma, lihtsuse, ilu ja materjali hapruse üle, muutuvast maailmast ning mõtte ja keha kaduvusest. Ühendame metallitööd kudumisega."

Frances Alexandra Clifford (s 1999, UK) lõpetas Göteborgi ülikooli metallikunstile spetsialiseerunud tarbekunsti ja disaini eriala magistrantuuri 2022. aastal, omandades eelnevalt bakalaureusekraadi Herefordi kunstikolledži sepatöö eriala. Tema töid on eksponeeritud rahvusvaheliselt ja talle on antud mainekaid stipendiume.

Carina Fogde (s 1960, Rootsi) on maali, skulptuuri, fotograafia, graafika ja segatehnikaga intuitiivselt ja sümbolistlikult töötav kunstnik. Ta on lõpetanud Göteborgi ülikooli metallikunsti eriala (MFA 2022 ja BA 2020). Fodge on olnud ohtralt grupi- ja isikunäituseid galeriides, muuseumides ja festivalidel üle maailma.

Daniel Freyne (s 1994, Šotimaa) õpib hetkel Göteborgi ülikooli metallikunsti magistriprogrammis (BA sealsamas 2020). Ta on algselt õppinud sepaks ning tema töö on ajatu käsitöö kaasaegne esitus. Oma tööga püüab ta demonstreerida kaasaegse käsitöö piiramatut potentsiaali, muutes vaataja vaatenurka rauale kui materjalile.

Chrisse Kuisma Karlsson (s 1978, Rootsi) töötab peamiselt kolmemõõtmeliselt puidu ja metalliga. Ta uurib pärandi, keskkonna, identiteedi, keemiliste ainete ja geneetikaga seotud teemasid. Karlssonil on automaatika ja mehhatroonika magistrikraad Chalmersi Tehnikaülikoolist ning hetkel teeb oma teist magistrikraadi Göteborgi Ülikooli metallikunsti erialal.

Myrkra Staðr (s 1993, Prantsusmaa) on ehtekunstnik, kes uurib oma juuri, kultuuri ja iidseid tavasid. Järgides aastaaegade tsüklit, on Staðr’i eesmärk vaadelda iidseid traditsioone kaasaegses perspektiivis – enda mõistmine ühenduste kaudu.

Daniel Strandow (s 1979, Rootsi) omandas aastal 2019 Göteborgi Ülikool metallikunsti bakalaureusekraadi ja 2022 sealsamas ka magistrikraadi. Tema teosed on tavaliselt pigem kujundlikud kui abstraktsed. Väikestest terasest, pronksist, nahast ja muudest materjalidest objektidest raskete esemeteni.

Urmo Teekivi (s 1976, Eesti) on Göteborgi Ülikooli metallikunsti magistriõppekava üliõpilane, kes on varem lõpetanud Kõrgema Kunstikool Pallas skulptuuriosakonna (2021). Tal on pühendunud ja omanäoline lähenemine visuaalkunstidele, mida on oluliselt mõjutanud tema aastatepikkune kokkupuude kunstinäituste ülesseadmistel ja ettevalmistamistel. Teda on tunnustatud nii Wiiralti (2021) kui Pallase valdkondliku (2020) stipendiumiga. 

Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Göteborgs Slöjdförening. 
Näitus jääb avatuks 19. veebruarini.

Lisainfo:

Urmo Teekivi
Tartu Kunstimaja produtsent
[email protected]
511 0883

www.kunstimaja.ee
facebook.com/kunstimaja
Tartu Kunstimaja (Vanemuise 26) on avatud K–E 12.00–18.00. Näitused on tasuta.
Tartu Kunstimaja näitusetegevust toetavad Tartu Linnavalitsus ja Eesti Kultuurkapital.

Viimati muudetud 16.01.2023