Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Uus virtuaalnäitus kõneleb ametivannetest, etteütlustest ja lampjalgadest

Eesti Rahva Muuseumi pressiteade

Kaasas foto palvest ametieksamile määramiseks (esemenumber ERMi kogus F1_6_517_41). Foto: Arp Karm

12. juuli 2023 / Eesti Rahva Muuseumi kodulehel on avatud uus näitus „Ametivanne, etteütlus, lampjalad“. Pealkirjana on tegemist sõnadega, mis on nopitud ammuste postitöötajate isikutoimikutest. Ametivanne tähendas tegelikult postisaladuse hoidmise kohustust, etteütlus ametiväljaõpet ja haridust ning lampjalad arstliku läbivaatuse nõuet.

Näituse koostaja, ERMi produtsent Eve Aab töötas näitust ette valmistades läbi suure koguse materjale nii Eesti Rahva Muuseumi postimuuseumi arhiivkogust kui Rahvusarhiivist. 

Aab: „Esimese Vabariigi aegu polnud postiametisse üldse lihtne tööle saada. Posti peavalitsuse ringkirjad ja isikutoimikud rullivad lahti justkui dokumentaaljutustuse tollasest eluolust, töökorraldusest, nõuetest ja määrustest.“ Ühe põnevama faktina toob näituse looja välja nõuded postiametisse tööle võetavate inimeste tervisele: „Ametisse saamisel oli kohustuslik esitada arstliku läbivaatuse tulemused. Välja on toodud ka soolised erinevused: meestel mõõdeti pikkust jalanõudeta, naistel ülemise keha (istmest pealaeni) ja laialisirutatud käte pikkust.“ Teiste töölevõtmise nõuetega saab näitusel juba lähemalt tutvuda.

Posti-telegraafi-telefoniteenused täitsid suurt rolli igapäevaelus nii riiklikul, majanduslikul kui ka eraelulisel tasandil. Postiametkonna töö oli vastutusrikas, töökorraldust reglementeerisid ringkirjad. Vastloodud virtuaalnäitus keskendubki dokumentide sisule.

Virtuaalnäitus on avatud lehel https://www.erm.ee/et/ametivanne-etteutlus-lampjalad

Viimati muudetud 12.07.2023