Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Vaimse tervise kohvikusse tullakse nii suhteprobleemidega kui ka üksildustundest

MTÜ Peaasjad pressiteade

25. mai 2023 / Peaasi.ee korraldab iga kuu viimasel laupäeval vaimse tervise kohvikuid, kus vaimse tervise esmaabi koolituse läbinud vabatahtlikud pakuvad end toetavaks kuulajaks ja vajadusel suunavad professionaalset abi kasutama.

"Vaimse tervise kohvikusse tullakse mitmesuguste muredega: sassi läinud peresuhted, üksildus, mahajäetuse tunne, motivatsiooni puudus aga ka suitsiidsete mõtete tõttu. Sageli aitab vabatahtlik mure sõnastada ja normaliseerida," rääkis Peaasi.ee projektijuht Sandra Liiv. 

"Vaimse tervise raskuste normaliseerimine on tunnistamine, et kõigil on vahel raske ja see on okei. Püüame inimesi julgustada oma muresid jagama, sest oma vaimse tervise raskusi ainult endale hoides võib tekkida lisakoorem varjamisest," lisas Sandra Liiv.

Vaimse tervise raskustest rääkimiseks on vaimse tervise kohvikus võimalik kasutada Peaasi.ee lood vestlusmenüüd, mis kergendab vestluse alustamist. 

"Teemad, mille tõttu vaimse tervise kohvikusse vestlema tullakse võivad olla väga rasked. Meil on olnud olukordi, kus inimene saabub vestlusele nuttes või on endasse tõmbunud ning sellistel puhkudel on vestlusmenüü abiks kasvõi selleks, et inimene saab hetkeks süveneda menüü lugemisse," selgitas Sandra Liiv.

Vaimse tervise kohviku vestlusmenüü.

Vaimse tervise kohvikusse on oodatud kõik inimesed, kes soovivad jagada oma vaimse tervise raskusi või on mures oma lähedase vaimse tervise pärast ning soovivad nõu küsida.

Vaimse tervise kohvikud toimuvad laupäeval, 27. mail Tallinnas Rävala pst Reval Cafes, Tartus Riia mnt Reval Cafes, Viljandis Tegelaste toas ja Pärnu kohvikus Cafe XS.

Vaimse tervise kohvikutes saab vestelda peamiselt eesti keeles, kuid piiratud aegadel ka vene ja inglise keeles. Vaimse tervise kohvikute lisainfo leiab siit.

Kohvikus olevad vabatahtlikud on läbinud vaimse tervise esmaabi koolituse, kus nad omandasid toetava kuulamise ja vaimse tervise esmaabi pakkumise oskuseid. Vabatahtlikud on vaimse tervise kohvikus eraldi märgistatud lauas valge T-särgiga, millel on kiri "Olen olemas". Vaimse tervise kohvikus saab kohapeal lugeda või koju lugemiseks kaasa võtta ärevuse, depressiooni ja vaimse tervise esmaabi töövihikuid.

Peaasi.ee tegeleb vaimse tervise edendamise, probleemide ennetuse, varase sekkumise ja häbimärgistamise vähendamisega meie ühiskonnas. Peaasi.ee on pälvinud oma tegevusega 2020 aasta tervisesõbra tiitli ning presidendi sotsiaaltöö aastapreemia. 2020. aasta lõpus sai Peaasi.ee kodanikuühiskonna aasta tegija 2020 - aasta vabaühenduse tiitli.

Lisainfo:

Jaanika Palm
kommunikatsiooni-ja turundusjuht
Peaasi.ee
tel 5563 5529
[email protected]

Viimati muudetud 25.05.2023