Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Vaimse tervise probleemid jätavad majandusse kaitse-eelarve suuruse augu

MTÜ Peaasjad pressiteade

5. oktoober 2023 / Täna toimuval Peaasi.ee 15 tegutsemisaastale pühendatud konverentsil „Kas jätkuvalt pole hullu?“ keskendutakse vaimse tervise raskuste ennetusvõimalustele koolis ja tööl ning vaimse tervise abi kättesaadavuse parandamisele.

„Vaimse tervise probleemide statistilised numbrid on halastamatud. Sama halastamatu on mõju riigi rahakotile - OECD ja Euroopa Liidu hinnangul kaotab Eesti vaimse tervise probleemide tõttu iga aasta 2,8% SKT-st,” selgitas Peaasi.ee tegevjuht, kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa.

Tema sõnul on 15 aastaga teadlikkus vaimsest tervisest suurenenud, kuid sama kiiresti ei ole kasvanud oskus nende probleemidega toime tulla.

„Eestis on vaimse tervise valdkonnas tipptasemel ekspertteadmised ja ka hulgaliselt statistikat, kuid paraku ei ole osatud neid piisavalt ära kasutada. Vaimse tervise probleemidele lähenetakse endiselt haigusekeskselt, nagu 15 aastat tagasi samas, kui on olemas teaduspõhised ennetusmoodused, mis oleksid nii riigile kui ka tööandjatele soodsamad,” rääkis Anna-Kaisa Oidermaa ning lisas “On selge, et samamoodi jätkates ei saa oodata vaimse tervise probleemide vähenemist.”

Eesti inimarengu aruande järgi on depressioonirisk igal neljandal ja üldistunud ärevushäire risk igal viiendal Eestis elaval täiskasvanud inimesel, 43%-l on vaimse kurnatuse ilmingud.

„Tunnustamaks tööandjaid, kes juba aktiivselt tegelevad vaimse tervise raskuste ennetamisega töökohal, anname 117-le organisatsioonile konverentsil üle vaimset tervist väärtustava organisatsiooni märgise,“ võttis Anna-Kaisa Oidermaa kokku teismeikka jõudnud organisatsiooni sünnipäevaplaanid.

Konverentsi „Kas jätkuvalt pole hullu?“ saab vaadata otse ja aktiivselt osaleda veebis:

Peaasi.ee kodulehel: https://peaasi.ee/

Peaasi.ee Youtube`i kanalis: https://www.youtube.com/watch?v=6ssENqte0S8

Peaasi.ee Facebook`i lehel: https://fb.me/e/4HE1tJhGL

Postimehe portaalist: https://tervis.postimees.ee/7866607/otseulekanne-peaasi-ee-tahistab-15-sunnipaeva-konverentsiga-kas-jatkuvalt-pole-hullu

Konverentsi ajakava:

10.00
Kuulutame konverentsi avatuks ja räägime päevakava lahti.

Konverentsi moderaator on ajakirjanik Kadi Jaanisoo-Kuld

10.05

Tervitussõnad
Hedvig Madisson,
vaimse tervise aktivist
Eva Koženevski, Eesti Suitsiidiohvri Lähedaste Ühendus Elus

10.15
 Peaasi.ee peadpööritav elulugu!
 
Peaasi.ee loojad Anna-Kaisa Oidermaa ja Ere Vasli

10.30
Noorte vaimsest tervisest – otse ja ausalt.
Anette Andresoo
, psühholoogia magistritudeng, Eesti Väitlusseltsi koolitaja

10.45
Miks peab ettevõttes tegelema vaimse tervise teemadega?
Sten Saar
, Zego tegevjuht (ettekanne video vahendusel)

11.00
Muutuste võimalikkusest.
Siim Värv
, endine koolijuht, suhtlustreener

11.15
Räägime Lastest ja selle orgaaniline kasvamine. Süsteemi muutuse näide Soomest.
Tytti Solantaus
, lastepsühhiaater, terapeut, uurija ja emeriitprofessor (ettekanne video vahendusel inglise keeles)

11.30
ORYGEN – Austraalia noorte vaimse tervise revolutsioon
(ettekanne video vahendusel inglise keeles)

11.45
Vaimset tervist väärtustava organisatsiooni kuldmärgiste üleandmine

Peaasi.ee annab tänavu esimest korda välja organisatsioonide vaimse tervise märgise. See on tunnustus, mis näitab, et selle pälvinud organisatsioon hindab oma töötajate vaimset heaolu ning teeb teadlikke samme selleks, et inimeste tervis oleks tööl hoitud. Selle organisatsiooni töötajad oskavad väärtustada enda ja teiste vaimset tervist. Uuringute järgi on nad tervemad, rahulolevamad ja produktiivsemad, aidates seeläbi ka organisatsioonil kasvada ja areneda ning tõsta selle konkurentsivõimet.
Tseremooniat viivad läbi Anna-Kaisa Oidermaa, Signe Sillasoo ja moderaator Kadi Jaanisoo-Kuld

12.15-13.00
Lõuna

13.00-13.15
Ministri tervitus
Signe Riisalo
, sotsiaalkaitseminister

13.15-14.45: Esimene rööptöötubade vöönd

1. töötuba – “Räägime Lastest – mis see on?”

Mis “Räägime lastest” täpsemalt on – kas vanemaid ja lapsi toetav vestlus või hoopis laiem mõtteviis mis aitab laste arenguvajadusi märgata ning neid kattes ennetada vaimse tervise raskusi? Anname infot, et mis lähenemisviisiga on tegu ning pakume inspiratsiooni, mil viisil erinevate elualade spetsialistid seda oma töös kasutada saaksid. Võimalus on osa saada sellest lähenemisviisist läbi demo-vestluste.

Töötoa viivad läbi kliiniline psühholoog, Räägime Lastest koolitaja ja praktik Anna Nõmmik ning Räägime Lastest projektijuht Triin Raudsepp.

2. töötuba – “Vaimse tervise esmaabi kui alustala uuteks unistusteks” (toimub hääletussaalis)

Kas on vajalik, et kõik inimesed oskavad anda vaimse tervise esmaabi? On see üldse võimalik? Töötoas unistame ja loome alust tulevikuvõimalustele. Kuidas suurendada vaimse tervise esmaabi mõju organisatsioonis ja kogukonnas ning kuidas vaimse tervise esmaabi oskuseid muuta püsivamaks?

Töötoa viivad läbi Peaasi.ee koolitaja ja psühholoog Elina Kivinukk ning Peaasi.ee koolituste valdkonna juht Nele Mets.

3. töötuba – Peahea lühisekkumise tutvustus (toimub suures saalis)

Töötuba alustame teooria ja taustaga – mis on lühisekkumine ja millistel juhtudel tuleks seda kasutada. Teooriale järgneb kohe ka praktika, kus kõigile saalis olijatele tehakse näidisnõustamise sessioon. Lõpus arutame tulemusi ning võimalusi tulevikus lühisekkumise kasutamiseks.

Töötoa viivad läbi Peaasi.ee keskuse juht Kadri Pahla ning nõustajad.

14.45
Kohvipaus ja töötubadesse ümberjagunemine

15.15-16.45: Teine rööptöötubade vöönd

4. töötuba – Milline peaks olema Räägime Lastest lahendus Eestile?

Võimalus on osa saada Soome praktilistest kogemustest ning kuulda, millisel viisil üle lahe on mõju saavutatud lapsi ja peresid toetades. Soome mudelit tutvustavad Turku Ülikooli kaasprofessor, kliiniline psühholoog Kirsi Peltonen ja Räägime Lastest koolitaja ning õpetaja Miia Äänismaa. Ülevaate plaanidest ning võimalustest programmi Räägime Lastest tegevustega haakuda annab Peaasi.ee projektijuht Triin Raudsepp.

Sessiooni lõpetab diskussioon erinevate elualade esindajatega teemal, mida vajame, et saavutada lähenemisviisiga suurimat mõju. Koos teistega arutlevad Gerttu Aavik haridus- ja teadusministeeriumist, Triinu Täht sotsiaalministeeriumist, Ly Kasvandik Tervise Arengu Instituudist ning Anna-Kaisa Oidermaa Peaasi.ee-st.

5. töötuba – Kuidas organisatsioonis teadlikult vaimse tervisega tegeleda?

Kust alustada organisatsioonis vaimse tervise teemadega tegelemist? Töötajatest või juhtidest, juhistest või koolitustest, tööruumidest või -korraldusest? Pooleteise tunni jooksul tutvustavad spordipsühholoog ja koolitaja Kristel Kiens ning Peaasi.ee organisatsioonide arenguprogrammi juht Signe Sillasoo tööriistu, mille abil saab organisatsioonis ülevaate töötajate vaimse tervise hetkeolukorrast ning võimaluse süsteemselt tegeleda vaimse tervise teemadega ning luua selleks oma organisatsioonile samm-sammuline tegevuskava. Ülevaatlikult tehakse läbi tegevuskava täitmise protsessi ning arutletakse ühiselt ka mõningate töökeskkonnas vaimset tervist toetavate võimaluste teemal.

6. töötuba – Iga väike asi – mis on sotsiaal-emotsionaalse pädevuse IVA’d ehk kuidas liikuda väikeste sammudega heaolu ja vaimset tervist hoidva hariduse suunas

Ootused tänasele koolile ja lasteaiale on võimsad – ühest küljest soovime, et Eestis elaksid targad ja tegused inimesed. See loob kohe ootuse, et me lapsed ja noored omandaksid piisavalt teadmisi ja oskusi – õpiksid ja pingutaksid. Mis vahetevahel valemist välja kukub, on teadmine, et õppimine saab toimuda vaid siis kui me tunneme end turvaliselt ja hoituna. Targad ja tegused inimesed on ka inimesed, kes endast ja teistest hoolivad. Veelgi enam, nad hoolivad kodanikena ka laiemalt ühiskonnast ja looduskeskkonnast. Kuidas me siis loome seda tasakaalu? Kõigeks ei ole ju aega? Vaatame töötoas otsa IVA’dele ehk tõenduspõhistele lühitegevustele, mis toetavad samm-sammult sotsiaal-emotsionaalsete oskuste arengut. Sotsiaal-emotsionaalne pädevus on aga seotud nii parema heaolu kui ka õpitulemustega, toetab paremat klassi- ja koolikliimat kui ka õpetaja enda heaolu ja suhteid nii õpilaste kui ka nende vanematega.

Töötoa viib läbi Peaasi.ee haridusvaldkonna juht Marit Kannelmäe-Geerts.

16.45 Võtame päeva kokku!
Kadi Jaanisoo-Kuld
ja Peaasi.ee tegevjuht Anna-Kaisa Oidermaa

Viimati muudetud 05.10.2023