Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Vanemuise teatris esietendub komöödia „Prohvet ja idioot“

Teater Vanemuine pressiteade

9. veebruar 2024 / 14. veebruaril esietendub Vanemuise teatris Jonas Jonassoni kõige uuemal romaanil põhinev teekonnakomöödia, road movie stiilis „Prohvet ja idioot“, mille sündmustikust leiab kohandusi ka Eesti oludele. Näidendi lavastab Ain Mäeots ja kunstnikutöö teeb Iir Hermeliin – tandem, kelle koostöös on sündinud mitmeid Vanemuise menulavastusi.

„Prohvet ja idioot“ toob juhuse tahtel kokku iseõppinud astrofüüsiku Petra, meisterkoka Johani ning 75-aastase Agnese, kes valdab imeliselt internetis raha teenimise kunsti. Lahti läheb veider teekond, kus miski ei lähe nii nagu kavatsetud, ent viib reisiseltskonna kokku paljude selle maailma vägevatega.

Lavastaja Ain Mäeotsa sõnul oli ta eesmärk teha selle tükiga teistmoodi teatrit: mängida piiri peal erinevate teatrivormidega ning selle kõige juures rääkida läbivalt üht sooja lugu tänapäeva maailmast läbi veidralt armsate tegelaste. „Lavastuses on kokku 27 rolli, mida mängivad kaheksa näitlejat. See on kogu lavastusmeeskonna jaoks intensiivne ja tehniliselt keeruline tükk, ent usun, et see tempokas mäng jääb meelde kui omanäoline,“ jagas Mäeots, nimetades „Prohvetit ja idiooti“ ka punklavatuseks.

Lavastuse kunstnik Iir Hermeliin jagas, et tema jaoks räägib see „Prohvet ja idioot“ inimestest, kes tulevad eikuskilt ja jõuavad läbi täiesti pööraste seikluste kuhugi: „Nad ei pinguta, veri ninast väljas, karjääri teha, et seda kõike saavutada. See lihtsalt juhtub nendega, kuna nad kõik teevad seda, mida armastavad. Minu meelest on see oluline mõte: tee seda, mida sa armastad, ja asjad tulevad sinu juurde, kui on õige hetk.“

Lavastaja Ain Mäeotsa ja kunstniku Iir Hermeliini kõrval kuuluvad lavastusmeeskonda muusikaline kujundaja Ele Sonn, valguskunstnik Imbi Mälk ja liikumisjuht Alice Aleksandridi. Jonas Jonassoni romaani ainetel on lavastusele vaba dramatiseeringu teinud Kristiina Jalasto, Ain Mäeots ja Loone Ots. Lavastuses kõlavate laulusõnade autorid on Aapo Ilves, Henry Kõrvits ehk Genka ja Loone Ots.

Lavastuse „Prohvet ja idioot“ erinevates rollides mängivad Oskar Seeman, Linda Porkanen, Merle Jääger, Maria Annus, Nele-Liis Vaiksoo, Priit Strandberg, Hannes Kaljujärv, Rein Pakk ning kaasa teeb ansambel Äge Brass.

Viimati muudetud 09.02.2024