Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
15°

Vestlusõhtu kuraatornäitusel "Liginull"

liginull

5. märts / Kolmapäeval, 6. märtsil kell 17.30-19.00 toimub Aparaaditehase Armastuse saalis (Kastani 42) vestlusõhtu, kus arutletakse näitusel "Liginull" püstitatud teemadel.


Kui võimupealinna vestlusringis keerlesid küsimused ümber poliitika ja võimuesindajate pinnimise, siis vaimupealinnas astutakse mõned sammud tagasi ning üritatakse rahulikumal moel paigutada kohalikud energiaregulatsioonid laiemasse konteksti, kus unistused kestlikust energiakasutusest satuvad kõrvuti ökosüsteemide hoidmise ja varandusliku kihistumise vältimise ja leevendamise kaalutlustega. Vestlusringis osalevad Tartu linnaarhitekt Tõnis Arjus, maastikuarhitekt Karin Bachmann, ökoloog Aveliina Helm, arhitekt-füüsik Kaja Pae, veematkajuht ja arhitekt Rene Valner ning ehitusinsener Kalle Virkus. Vestlust modereerib Eik Hermann, näituse üks kuraatoritest.

Aparaaditehase Armastuse saalis on avatud Eesti Arhitektide Liidu kureeritud näitus "Liginull". Seekordne kuraatornäitus pakub ühe võimaliku vaate küsimusele, kas ja kuidas peaks arhitektuur reageerima ärevatele teadetele meie koduplaneedi ülekuumenemisest.

Mida tähendaks maailmale ja Eestile, kui kliima soojeneks 2100. aastaks +4 °C? Mida tähendaks see, kui soojenemine oleks “ainult” +3 °C või +2 °C? Kuidas on soojenemine seotud kasvuhoonegaasidega? Kui palju peaksid kasvuhoonegaaside heitmed vähenema, et tagada elamisväärne planeet ka tulevastele põlvedele? Kas 1 tonn CO2e on palju või vähe? Mitu kilomeetrit autosõitu see tähendab? Aga mitu tonni betooni? Miks on eestlase keskmine jalajälg kolm korda suurem kui lätlasel ja rootslasel ning kogu maailmas esikümnes? Milline on Eesti hoonesektori panus kasvuhoonegaaside heitmesse? Kuidas see panus hoonesektori erinevate osade vahel jaotub ja millised on trendid? Mida Eestis praegu tehakse, et jalajälge vähendada ja kas sellest piisab? Mida sellele lisaks või selle asemel tuleks teha, et meie jalajälg ka päriselt vähenema hakkaks? Need on vaid mõned küsimused, mille näitus tõstatab ja millele ka jõudumööda vastab.

Olgugi et tegemist on arhitektuurinäitusega, ei ole seekordse kuraatorinäituse huvikeskmes ruum kui vorm. Kuraatorinäituste ettevalmistuste käigus on saanud selgeks, et uued olud ei pruugi tulevaste hoonete vormi eriti mõjutada. Oluliselt enam muutuvad ilmselt hoiakud ja mõtteviisid, millega hooneid edaspidi kavandatakse. Sestap on näitus vormilise asemel ennekõike sisuline, fookusega ruumil kui sisul. Näitust on oodatud külastama kõik ruumi- ja keskkonnahuvilised.

 

Näituse kuraatorid: Eik Hermann, Mihkel Tüür, Rene Valner.

Kaastööd: Ott Kadarik, Raul Kalvo, Ralf Lõoke, Erkki Seinre.

Graafiline disain: Uku-Kristjan Küttis, Jaan Sarapuu.

Täname: Endrik Arumägi, Paul Klõšeiko, Ingrid Kormašov, Kalle Kuusk, Kiel Moe, Raimo Simson, Ravi Srinivasan, Margus Tali, Martin Thalfeldt.

 

Näitust toetavad Floorin AS ja Eesti Kultuurkapital. Tartus Aparaaditehases saab näitus "Liginull" vaadata kuni 13. märtsini.

 

Facebooki üritus

 

Viimati muudetud 05.03.2019