Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Abielu sõlmimine

Abielu sõlmimine

Abiellumisavalduse esitamine

Abielu sõlmimise koht ei ole seotud abiellujate elukohaga. Abiellumisavaldus tuleb esitada perekonnaseisuasutuses, notari või vaimuliku juures, kellel on õigus abielu sõlmida.

Abiellumisavaldust on võimalik esitada e-rahvastikuregistris juhul, kui kõik avalduse esitamiseks vajalikud andmed on rahvastikuregistrisse kantud. Avalduse esitamisel tuleb valida, kas abielu soovitakse sõlmida kabinetis või pidulikult saalis (Tiigi 12) teenustasu eest. Valikut on võimalik ka muuta.

Abielu sõlmimise aega ette broneerida ei saa, kuid avalduse esitamisel saate märkida Teie poolt eelistatud aja. Kui esitate abiellumisavalduse e-rahvatikuregistris, võtab perekonnaseisuametnik abielu sõlmimise aja ja koha kokkuleppimiseks Teiega ise ühendust. Abielu sõlmitakse soovitud ajal ja kohas üksnes kokkuleppe saavutamisel.

NB! Tartu Linnavalitsuses ei sõlmita abielusid riiklikel pühadel ega pühapäeviti.

Esita abiellumisavaldus elektrooniliselt rahvastikuregistris (avalduse esitamisel toimub portaalis ka riigilõivu tasumine) või

esita abiellumisavaldus perekonnaseisuasutuses kohapeal (Tiigi 12, Tartu), milleks palume broneerida vastuvõtuaeg.

Tartu Linnavalitsuse rahvastikutoimingute osakonnas ühise abiellumisavalduse esitamiseks on vajalik mõlema abielluja kohalolek. Abielu sõlmimise aeg lepitakse kokku kohapeal avalduse esitamisel. Kaasa tuleb võtta isikut tõendavad dokumendid.

Vastuvõtuajad
E 9-12 ja 14-17.30
T 12-16
K 9-12 ja 13-16
N Suletud
R 9-12 ja 13-16

Broneeri vastuvõtuaeg  elektrooniliselt või telefonil 742 0856 ja võimalusel palume esitada isiklikult kohale tulles juba eeltäidetud abiellumisavaldus.

Abiellumisavalduse vorm (eesti keeles, elektrooniliselt täidetav)
Abiellumisavalduse vorm (inglise keeles, elektrooniliselt täidetav)
(NB! Salvesta blankett enne täitma asumist oma seadmesse)
 

Abiellumisavaldus samast soost abiellujatele (eesti keeles, elektrooniliselt täidetav)
Abiellumisavaldus samast soost abiellujatele (inglise keeles, elektrooniliselt täidetav)
(NB! Salvesta blankett enne täitma asumist oma seadmesse)

Abielu sõlmimise aeg lepitakse kokku kohapeal avaldust esitades, seda ei saa enne avalduse esitamist ette broneerida. Abielu on võimalik sõlmida üks kuni kuus kuud abiellumisavalduse esitamisest.

Abiellumisavaldust võib kuni abielu sõlmimiseni muuta või tagasi võtta. Abiellumisavalduse muutmiseks või selle tagasi võtmiseks tuleb esitada kirjalik või digitaalselt allkirjastatud avaldus.

Kui abiellujad ei ilmu määratud ajal perekonnaseisuasutusse abielu sõlmima ega teata ilmumata jäämise põhjust, loetakse, et nad ei ole abielu sõlmimise avaldust esitanud.

Lisainfo: Ljudmila Maslenikova,  tel 742 0856, e-post [email protected]

Foto: Rene Türk
Foto: Rene Türk

Abielu sõlmimiseks esitatavad dokumendid

NB! Tartu Linnavalitsus ei nõusta dokumentide osas telefoni ega e-posti teel. Nõustamise aluseks on avalduse esitamine, mis annab aluse isikuandmete töötlemiseks.

  • ühine kirjalik avaldus;
  • isikut tõendavad dokumendid;
  • sünnidokument juhul, kui abielluja sünniandmed rahvastikuregistris puuduvad;
  • teise või järgmise abielu või kooselu korral dokument selle kohta, et eelmine abielu või kooselu on lõppenud või kehtetuks tunnistatud;
  • abieluvõimetõend, kui abielluja elukoht on välisriigis või kui ta on elanud Eestis alla kuue kuu;
  • välismaalase Eestis viibimise seaduslikkust tõendav dokument, kui tegu pole Euroopa Liidu kodanikuga;
  • perekonnaseisu tõendav dokument, kui välismaalasel puuduvad rahvastikuregistris perekonnaseisuandmed;
  • vajadusel abielu sõlmimise muu takistuse kõrvaldamist kinnitav dokument

Loe lisaks:

Abielu sõlmimisest Siseministeeriumi veebilehel  või  Riigiportaalis eesti.ee

Varasuhte valimine

Abielu sõlmimisel peavad abiellujad avalduse esitamisel valima, kas nendevahelisele varasuhetele kohaldatakse varaühisuse, vara juurdekasvu tasaarvestuse või varalahususe regulatsiooni. Kui abiellujad oma valikut ei avalda, loetakse nende poolt valituks varaühisuse regulatsioon. Vaata abikaasade varaliste õiguste kohta täpsemalt siit.

Kui abiellujad valivad vara juurdekasvu tasaarvestuse või varalahususe varasuhte, siis kantakse abikaasade varasuhe abieluvararegistrisse. Kui abieluvararegistris puuduvad abikaasade kohta andmed, siis eeldatakse, et abikaasade varasuhte liigiks on varaühisus.

Kui abiellujatel on Eestis sõlmitud kehtiv kooseluleping ning nad sõlmivad omavahel abielu, märgitakse avalduses, et jätkatakse kooselulepingus kokkulepitud varasuhet.

Perekonnanimi pärast abielu sõlmimist

Abielu sõlmimisel võib valida uue perekonnanime või säilitada senise.

Uus perekonnanimi võib olla abikaasaga ühine perekonnanimi, milleks on ühe abikaasa abielu eel viimati kantud perekonnanimi või koosneda abielu eel viimati kantud perekonnanimest ja sellele sidekriipsuga järgnevast abikaasa perekonnanimest ning selliselt antud perekonnanime võib kanda vaid üks abikaasadest.

Abielu sõlmimise aeg, koht ja maksumus

Abielu ei sõlmita varem kui ühe kuu ja hiljem kui kuue kuu möödumisel päevast, mil abiellujad on perekonnaseisuasutusele esitanud abiellumisavalduse. Abielu sõlmimise aeg lepitakse kokku abiellumisavalduse esitamisel. Abielu sõlmimisel peab esitama isiku tuvastamiseks isikut tõendava dokumendi.

Tartu Linnavalitsuses on võimalik abielu sõlmida ametiruumis, pidulikult saalis või väljaspool perekonnaseisuasutust abiellujate soovitud kohas.

Abielu sõlmimine ametiruumis (Tiigi tn 12) toimub tööpäeviti vastuvõtuaegadel ilma tseremoonia, fotograafi ja külalisteta.

Saalis (Tiigi tn 12) toimub abielu sõlmimine pidulikult üldjuhul reedeti ja laupäeviti koos tseremooniaga. Oodatud on külalised, fotograaf jne, kuid loomulikult on võimalik saalis abielu sõlmida ka ainult kahekesi või oma lähedaste seltsis. Võimalikest erisoovidest palume avalduse esitamisel teada anda. Vaata täpsemalt abielu pidulik sõlmimine saalis.

Abielu on võimalik sõlmida ka väljaspool ametiasutuse ruume abiellujate valitud asukohas. Vaata täpsemalt abielu sõlmimine väljaspool perekonnaseisuasutust.

Abielu pidulikul sõlmimisel saalis või väljaspool ametiasutuse ruume tuleb tasuda lisaks riigilõivule ka teenustasu.

Abielu sõlmimisel väljastatakse abiellujatele abielutõend ja rahvastikuregistrisse tehakse abielukanne.

Riigilõiv ja selle tasumine

Abielukande tegemise eest tuleb tasuda riigilõivu 30 eurot  ja see peab olema tasutud enne avalduse esitamist.

Tasuda on võimalik kohapeal iseteeninduskassas pangakaardiga või eelnevalt internetipangas:

Saaja: Rahandusministeerium
SEB pank EE891010220034796011
Swedbank EE932200221023778606
Luminor Bank EE701700017001577198
Viitenumber  10294002000134

Makse tasumisel märkida selgitusse: abielukanne ja abiellujate perenimed.

Viimati muudetud 07.02.2024