Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Küsimus

Küsimus

Valdkond: haljastus
Teema: Keskparki paigaldatavad pingid

Loen, et Keskparki soovitakse pinke paigaldada:

* https://tartu.ee/uudised/tartu-keskparki-tulevad-uued-pingid

Näen, et pakkumisi paluti kolmelt ettevõttelt 13. aprillil, kes vastasid 16. aprillil ja leping 28 309 euro väärtuses sõlmiti 20. aprillil osaühinguga Lõunalaaned.

Mis linnaruuumi kujundamise vm kunstilised tingimused anti ette pakkujatele, missuguse linna plaani raames Keskpargi arendamiseks see toimub, kes selle elluviimise eest vastutab ja millal täpselt tehti otsus tellida Keskparki pingid?

Esitaja: M. P.
Esitatud: 23.04.2021

Vastus

Tere

Kesklinna parkide inventar on nii tehniliselt kui moraalselt vananenud ning ootas ammu uuendamist. Keskpargis seati uute pinkide valimise kolmeks peamiseks kriteeriumiks kasutusmugavus, vastupidavus ning kohalik päritolu. Kesklinna pargid on igapäevaselt avalikkuse otseses tähelepanuväljas, eriolukord rõhutab õues viibimise vajadust veelgi ning kesksed asukohad väärivad kvaliteetset välimööblit. Uuendusi tehakse võimalust mööda; eelmisel hooajal vahetati pingid välja raekoja platsis; varasemalt on uuendused tehtud Ülejõe pargis, Peeter Põllu platsil, Pirogovi platsil. Jooksvalt uuendatakse pinke Toomemäel, järge ootab Vabaduse puiestik.

Uueturu ja keskpargi pingid olid pikalt ilma seljatoe ja käetugedeta, mis muudab nende kasutamise paljudele eagruppidele pigem ebamugavaks. Parki valiti pingitüübiks Extery Klaar, kuna sellel on võimalik varieerida väga paljusid omadusi; toode on end linnapildis aastate jooksul hästi õigustanud.
Nii keskpark kui Uueturu park on "Kureeritud elurikkuse" projekti tähelepanu all olevad pargid. Kõigi muudatuste eesmärgiks on muuta pargid võimalikult paljudele kasutajatele mitmekesisemaks.
Kuna "Kureeritud elurikkuse" tegevuste käigus täiendatakse parkide haljastust kodumaist päritolu istikute ja seemnetega, täiendab põhimõtet ideeliselt hästi ka kohaliku tootedisaini eelistamine. Seetõttu pakuti näidistoode eelkõige välja Eesti ettevõtte Extery tootevalikust. Samu tooteid on linnas mitmetes kohtades, toode on tänu edukale tootearendusprotsessile nii vormilt kui tehniliselt hästi õnnestunud ja hästi ajale vastu pidanud. Vajadusel saavad pingid olla näiteks üleni metallist (seda võimalust on kasutatud kohtades, kus on vaja tugevamat vastupidavust) või ilma seljatugedeta (kui pink paikneb asukohas, kus istuda võiks saada mõlemas suunas). Varieerida saab erinevat metallitöötlust ja värvitoone ning puitosade materjali ja pinnaviimistlust; pink saab olla kas ilma käetugedeta, kahe mugavalt kõrge käetoega või ühepoolse käetoega. See teeb temast kokku väga hea tooteperekonna, mille variatsioonid saavad vastata erinevatele vajadustele. Uueturu ja keskpargi pingivalikus oli esimeseks kriteeriumiks selja- ja käetugede olemasolu. Pingi puitosad on ette nähtud troopilisest õlitatud või töötlemata puidust. Ajalooliselt on linnapildis kasutatud palju värvitud puitu, mis aga kulub kiiresti ning kahjustusi, sh kraapimist ja koordumist on uuendatud enamasti ülevärvimisega. Värvikiht muutub sellest aastatega üha paksemaks ning katab puidu head omadused, mis on aga väärt eksponeerimist. Õlitatud või töötlemata troopiline puit on vastupidav, seda saab uuendada lihvimise ja/või õlitamisega; puidupind vananeb ja pleegib loomulikult ja säilitab puudutades oma soojalt-naturaalselt mõjuvad omadused. Edaspidi on kavas parke täiendada muuhulgas Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriüliõpilaste puitinstallatsioonidega, mitmed loomuliku puitpinnaga väikevormid moodustaksid ajapikku hea visuaalse terviku. Mõistagi on pakkujal õigus pakkuda kõigile etteantud omadustele vastavat samaväärset toodet, ent alternatiivseid pakkumisi antud juhul ei tehtud. Extery Klaar pakkusid hanke kutses näidistootena välja linnavalitsuse linnakujunduse spetsialist ning "Kureeritud elurikkuse" projekti vedavad maastikuarhitektid.

Hanke korraldanud linnamajanduse osakond tellis kompleksteenuse, mis hõlmab nii pinkide ostu kui ka transporti ja paigaldust. Hankeplaani näeb ka Tartu kodulehel https://info.raad.tartu.ee/dhs.nsf/web/viited/RH-21-203

Lugupidamisega

Vastaja: Anna-Liisa Unt
arhitektuuri ja ehituse osakond
arhitektuuri- ja linnakujundusteenistus
linnakujunduse spetsialist
[email protected]
Vastatud: 29.04.2021