Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Küsimus

Küsimus

Valdkond: liikluskorraldus
Teema: Tartu rattastrateegia vol 2

Küsisin küsimuse, kuid nagu ka varem siin foorumis on olnud, ei tulnud vastust küsimusele, tuli vastus.. ei teagi millele Hr Mihkel Vijar siin vastas. https://tartu.ee/et/ametnik-vastab/15280

Küsimus oli - kas on kaalutud, et tehakse teatud tänavatel ühele poole tänavat kahesuunaline rattatee, et sinna suurem traktor lume eemaldamiseks ja üleüldiseks teehoolduseks ära mahuks (st mitte et on mõlemal pool tänavat ühesuunaline rattatee). Hetkel on sellised rattateed, kuhu ainult väiksem masin ära mahub (või üldse ei mahu masin ära) talvel suures osas täiesti mõttetud.

Kordan - palun vastake küsimusele, kas on kaalutud seda ning kui ei, siis miks mitte.

Esitaja: J. H.
Esitatud: 17.02.2024

Vastus

Tere

Tartu üldplaneeringu 2040+ punkt 19.2.12. Kõnniteede ja rattateede planeerimisel ning projekteerimisel tuleb muuhulgas lähtuda tööst „Tartu jalgsi ja rattaga liikumise võrgustikud“ I osa. Nimetatud töö punkt 2.2.1.2 Põhivõrgu lahendused sätestab, et rattateed on ühesuunalised tänava mõlemas servas. See on tähtis ohutuse tõttu.

Esiteks, kokkupõrked autodega rattateega ristuvatel kõrvaltänavatel ning kinnistute ja parklate juurdepääsudel on statistiliselt levinuim rattaõnnetuste liik. Autojuhile on ebaintuitiivne, kui ratas tuleb kõrvaltänavast või kinnistult väljasõidul paremalt poolt, vasakule vaatab juht teeandmise kohustuse tõttu igal juhul ka parempöörde korral.

Teiseks, ristmike lahendused on ühesuunaliste rattateede korral lihtsad ja selged. Kahesuunalised rattateed rajatakse näiteks koos Sõpruse silla rekonstrueerimisega või Turu tänava jalgrattatee põhivõrgu lahendusena, kuna tänavad on laiad ja on otstarbekas neid rajada kahele poole teed. Kinnitatud üldplaneering sätestab põhivõrgu lahendusena ainult ühesuunalised rattateed tänava mõlemas servas. Nimetatud tööga on võimalik tutvuda https://www.tartu.ee/et/uurimused/tartu-jalgsi-ja-rattaga-liikumise-vor…

Lugupidamisega

Vastaja: Oleg Lužetski
linnamajanduse osakond
teedeteenistus
juhataja
[email protected]
Vastatud: 19.02.2024