Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Ränilinn

Linnavolikogu ja -valitsuse info
Raekoda I k
Tel 1789
 

Ränilinna linnaosa

Elanike arv: 1871 (2020), pindala: 122 ha

Üldteada on, et paljud Tartu linnaosad oma nime saanud linna ümbritsenud mõisatelt, vähem teatakse, et ka Ränilinn kuulub nende hulka, tõsi, mõisasüda asub väljaspool linna – Räni alevikus Aardla tn pikendusel, aga mõisa põllud ulatusid siia, kuhu nüüd nõukogude ajal tekkis linnahoonestus. See kujunes ümber teaduslinnaku – 1965. a valmis füüsikainstituudi kristallide labori hoone paremal pool Riia maanteed ning 1975. a instituudi suur peahoone selle vastas. Need teadusasutused koos hiljem lisandunutega on ka praegu siin tegutseva teaduspargi idud, FI majas tegutseb näiteks tehnoloogia- ja ärilinnak Novapolis. FI mõju on olnud siinkandis nii valdav, et linnaosa on vahel rahvasuuski FI-ks (loe: Fiiks) kutsutud.

Administratiivselt hõlmab Ränilinn kogu linna edelapoolse raja, mis asub Ringteest kaugemal. Linnapildiliselt aga ei domineerigi siin mitte teadus-arendusasutused, vaid muu: Riia maanteest vasakul viiekorruseline elamurajoon ning maanteest vasakul hiiglaslik Lõunakeskus.

Tasub tähele panna, et Räni tänav aga ei asu sugugi Ränilinnas, vaid hoopis Tammelinnas ja kuulub samasse nimeperekonda koos Elva, Vapramäe jms-ga.

Laseri tänav. Foto: Maanus Kullamaa
Laseri tänav. Foto: Maanus Kullamaa

Viimati muudetud 13.01.2022