Lasteombudsman
Lasteombudsman on sõltumatu ametimees, kes kaitseb laste ja noorte õigusi suhetes riigivõimuga. Lasteombudsmani poole võib pöörduda Eesti Vabariigi iga kodanik, kes soovib küsida nõu avalikke ülesandeid täitvate inimeste otsuste õigsuse kohta ning juhtida ombudsmani tähelepanu mõnele probleemile Eesti lastekaitsesüsteemis.
Loe lähemalt lasteombudsmani koduleheküljelt ja voldikust.
Puudega isiku isikliku abivahendi kaart
Isikliku abivahendi kaart on dokument, mille alusel saab abivahendit soodustingimustel rentida või osta. Loe lähemalt isikliku abivahendi kaardi taotlemisest ning abivahendite rentimisest, üürimisest või ostmisest Sotsiaalkindlustusameti koduleheküljelt.
Lastemajateenus
Lastemaja on lapsesõbralik ja erialadevaheline teenus, mida pakub Sotsiaalkindlustusamet seksuaalselt väärkoheldud või selle kahtlusega laste abistamiseks. Lastemajad asuvad Tallinnas ja Tartus.
Lastemajateenuse osutamiseks töötavad lapse heaolu nimel koos erinevad spetsialistid nagu lastekaitsetöötaja, politsei, prokurör, psühholoog ja paljud teised. Lastemajateenuse meeskond hindab lapse tervislikku ja sotsiaalset olukorda ja edasist abivajadust, viib läbi juhtumi lahendamiseks vajalikud uurimistoimingud ning pakub lapsele vajalikku abi.
Teenusele saamiseks tuleb kohaliku omavalitsuse lastekaitse spetsialistil võtta ühendust lastemaja spetsialistiga ja esitada lastemajateenuse taotlus. Samuti saab teenusele pöörduda lapsevanem või laps ise. Vajalikud kontaktid on leitavad Sotsiaalkindlustusameti koduleheküljel.
Lastemaja poole võib pöörduda ka tavakodanik või spetsialist, kellele teeb muret lapse seksuaalne käitumine.
Puudega isiku parkimiskaart
Parkimiskaart on ette nähtud isikule, kelle lapsele või hooldatavale on Sotsiaalkindlustusamet määranud liikumis- või nägemisfunktsiooni kõrvalekalde, mis vastab keskmise, raske või sügava puude raskusastmele. Loe lähemalt parkimislubadest.
Sotsiaalne rehabilitatsioon
Rehabilitatsiooniteenused jagunesid alates 1. jaanuarist 2016. a sotsiaalseks ja tööalaseks rehabilitatsiooniks. Sotsiaalse ja tööalase rehabilitatsiooni jagunemisest ning teenuste taotlemisest saab lähemalt lugeda Sotsiaalkindlustusameti kohulehelt.
Sotsiaalse rehabilitatsiooni teenus (SRT) on sotsiaalteenus, mis on mõeldud puudega või piiratud töövõimega inimese toetamiseks igapäevaeluga toimetulekul. SRT kaudu inimene ja pere õpivad, kuidas saada igapäevaselt hakkama terviseseisundist tingitud erivajadustega.
Sotsiaalse rehabilitatsiooni teenus jaguneb korralduse põhjal järgmiselt:
- Sotsiaalse rehabilitatsiooni teenus lapsele
- Sotsiaalse rehabilitatsiooni teenus tööealisele inimesele
- Sotsiaalse rehabilitatsiooni teenus vanaduspensioni ealisele inimesele
SRT teenusele suunab abivajava lapse ka kohalik omavalitsus, kui lastekaitse spetsialist on tuvastanud lapse abivajaduse lastekaitseseaduse alusel ning hinnanud tema SRT-le suunamise vajadust. Kui lastekaitsetöötaja on hinnanud lapse heaolu 4 valdkonnas (füüsiline või tervislik seisund, psühholoogiline või emotsionaalne seisund, sotsiaalne seisund, kognitiivne või hariduslik seisund) ja on leidnud vähemalt kahes valdkonnas olulisi puudujääke ning lastekaitse spetsialisti poolt korraldatud varasem abi ei ole olnud piisav või võimalik, võib kohalik omavalitsus anda hinnangu lapse suunamiseks SRT teenusele. Sel juhul esitab lastekaitse spetsialist sotsiaalse rehabilitatsiooni vajaduse hinnangu koos lapse juhtumiplaaniga Sotsiaalkindlustusametisse.
Täpsem informatsioon teenuse korralduse, suunamise ja otsuste kohta on leitav Sotsiaalkindlustusameti koduleheküljel.
Puudega isiku kaart
Puudega isiku kaardi eesmärk on lihtsustada puude raskusastme tõendamist puudega inimesele ettenähtud õiguste kasutamisel ja soodustuste saamisel. Samuti hõlbustab puudega isiku kaart soodustuse õigustatuse kontrollimist. Loe lähemalt puudega isiku kaardi taotlemise kohta Sotsiaalkindlustusameti koduleheküljelt.
Suurpere tasuta bussisõiduõigus
Tartu linna sisesel avalikul bussiliiniveol on tasuta sõidu õigus:
Tartu perekondadel, kus on neli või enam kuni 19-aastast last (bussikaardi saab lapsevanema isikut tõendava dokumendi alusel linnamajanduse osakonnast, Raekoja plats 3, ruum 210).
Puudega lapse tasuta bussisõiduõigus
Riigisisesel liinil tee-, vee- ja raudteeliikluses on vedaja kohustatud tasuta vedama puudega kuni 16-aastast isikut, sügava puudega 16-aastast ja vanemat isikut, raske nägemispuudega isikut, sügava või raske nägemispuudega isiku saatjat või puudega isikut saatvat juht- või abikoera.
Noortegarantii tugisüsteem
Noortegarantii tugisüsteem abistab mitteõppivatel ja mittetöötavatel noortel naasta haridusteele ja jõuda tööturule. Noortegarantii sihtrühmaks on 16–26-aastased noored, kes vastavad kõigile järgmistele tingimustele:
- ei õpi;
- ei tööta;
- ei ole töötuna arvel;
- ei ole tuvastatud puuduvat töövõimet või üle 80-protsendilist töövõime kaotust;
- ei saa töötamise toetamise teenust;
- ei tegele ettevõtlusega;
- ei saa hüvitist alla pooleteiseaastase lapse kasvatamise eest;
- ei kanna vangistust või eelvangistust;
- ei viibi asendus- või kaitseväeteenistuses.
Täpsema info saamiseks, kuidas saab toetada noore haridustee jätkamist või tööturule suundumist saab vaadata siit: www.tooelu.ee/ngts või kontakteerudes otse Tartu linna lastekaitse spetsialistidega.
Tasuta õigusabi erivajadustega inimestele
Videoloengud lapsevanematele
Lastekaitse Liit alustas 1.märtsil videoloengute seeriaga, kus vastava ala spetsialistid vastavad lapsevanemate ja lastega tegelevate spetsialistide küsimustele. Iga kahe nädala järel valmib uus videoloeng.
Videoloengute teemad:
- Mida teha, kui lapsel on digisõltuvus? <- 1.märtsi loeng
- Kuidas toetada oma lapse vaimset tervist?
- Mida teha, kui mu laps mõtleb suitsiidile?
- Kuidas jääda rahulikuks, kui mu laps jonnib?
- Kuidas saada aru, et minu last on seksuaalselt väärkoheldud?
- Kuidas kooselu lõppemisel lahendada lastega seotud elukorraldus?
Täpsem informatsioon saadaval Lastekaitse Liidu kodulehel
Ennetus- ja peretöökeskus Tartu Perepesa
Tartu Perepesa on ennetus- ja peretöökeskus, mis on avatud kõigile Tartu linna lastega peredele, alates lapseootusest kuni lapse kooliminekueani.
Peredel on võimalus veeta aega koos oma lapsega – mängida mängutoas, mis on tasuta ja avatud E-N 9-15
Osaleda erinevates juhendatud õpitubades, võimalus tuua lapsed lühiajalisse tasulisse lapsehoidu (eelregistreerides).
Samuti on võimalus saada psühholoogilist nõustamist ja osaleda vanemlust toetavatel koolitustel, et olla teadlik oma lapse arengulistest vajadustest tema erinevatel eluetappidel, toetada suhteid vanemate ja laste vahel ning teada saada, kuidas luua ning hoida toimivat suhet.
Perepesa loob võimalusi, et kasvada teadlikumaks lapsevanemaks ja partneriks.
Pesatäis soojust ja mõistmist kõigile peredele!
Teenustele registreerimine ja täpsem info Tartu Perepesa kodulehel Facebookis ja Instagramis (#tartuperepesa)