Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
13°
13°

Rutt Hinrikus

Tartu linna aukodanik ja Tartu Suurtähe kavaler

Rutt Hinrikus


Kirjandusteadlane ja -kriitik, tunnustatud elulugude koguja ja uurija Rutt Hinrikus on õppinud Tartu Ülikoolis eesti keele ja kirjanduse õpetajaks. Ta on üks Eesti Kirjandusmuuseumi pikaajalisemaid töötajaid, asudes teadurina ametisse 1972. aastal. Ta töötas pikki aastaid Kirjandusmuuseumi kultuuriloolise arhiivi (varem käsikirjade osakond) juhatajana, täites lühiajaliselt ka Kirjandusmuuseumi direktori ülesandeid.

 

Rutt Hinrikuse kaks peamist tegevusvaldkonda on olnud eesti kirjanduse ajalugu ja eestlaste elulood. Ta on viljelenud võrdselt heal tasemel nii kirjanduskriitikat kui ka avaldanud rohkesti kultuurilooliselt kaalukaid artikleid. Tema koostatud, kommenteeritud ja saatesõnadega varustatud raamatud eesti kultuuripärandist tunnistavad pühendumist ja armastust oma töö vastu.

 

Rahvusliku mälu rikastamine ja taasloomine kõige laiemas mõttes on olnud üks Rutt Hinrikuse peamisi tegevusi ja eesmärke. Ta algatas 1989. aastal elulugude kogumise ja uurimise Eesti Kirjandusmuuseumis ning oli üks ühenduse Eesti Elulood  loojatest ja eestvedaja. Ühendus võttis ülesandeks julgustada elulugude kirjutamist ning nende avalikkuse ette toomist. Hakati korraldama iga-aastaseid eluloopäevi ning kuulutati välja kogumisvõistlusi. Sündis 3-osaline suurteos „Eesti rahva elulood“, mille koostajaks oli Rutt Hinrikus.  Selle kõrval ilmus ka hulk väiksemaid teatud ajastule või teemale keskendatud teoseid. „Eesti rahva elulugude“ viimane mahukas osa „Minu elu ja armastus“ jõudis kaante vahele 2018. aasta veebruaris, olles kaunis kingitus Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks.

 

2018. aastal on kavas läbi viia uus kogumisvõistlus, mis on pühendatud tartlaste elulugudele, et jäädvustada Tartu aja- ja kultuurilugu eluloolises võtmes.

 

Aastal 2000 tunnustas Eesti Vabariigi president Rutt Hinrikust Valgetähe III klassi teenetemärgiga.

 

Kirjandusteadlase Rutt Hinrikuse elutöö on aidanud rahvale avada eesti kirjanduslugu ja anda tagasi tema mälu ja ajaloo.

 

Õigusakti väljaandja
Tartu Linnavolikogu
Kuupäev
Rutt Hinrikus
Rutt Hinrikus