Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

100. sünnipäeva tähistab eestluse hoidja Rootsis Hinge Mai Raud-Pähn

Eesti Rahva Muuseumi pressiteade

Hinge Mai Raud-Pähn

2. november 2020 / Mai Raud-Pähn sündis 2. novembril 1920. aastal Pärnus koolitegelase ja kirjaniku Märt Raua (1881–1980) tütrena. 1944. aastal viis sõda perekonna Saksamaale ning sealt edasi Taani kaudu Rootsi. Stockholmi Kõrgema Rakenduskunstikooli Joonistusõpetajate Instituudi lõpetamise järel pidas ta õpetajaametit Stockholmis ja Visbys. Aastatel 1959 – 1964 õppis ta Stockholmi Ülikoolis prof Sten Karlingi juures kunstajalugu, lisaks arheoloogiat ja etnograafiat. Väitekiri „Hõbesepised Tallinnas 1474–1650“ andis Mai Raud-Pähnale 1972. aastal filosoofialitsentsiaadi kraadi.

Aastate jooksul on Mai Raud–Pähn olnud Rootsi Eestlaste Liidu esinduskogu ja juhatuse  liige, REL kvartalikirja ,,Rahvuslik Kontakt“ kauaaegne toimetaja ja kaastööline, rootsieestlaste arhiivi korraldaja, arvukate kunstiajalooalaste artiklite autor, keelekursuste, laste suvekodude ja Gröndali Eesti Seenioride Kodu asutaja, Eesti Akadeemiliste Naiste Ühingu, Eesti Naisüliõpilaste Seltsi ja Eesti Rahvakunsti Huviringi Rootsis TRIINU liige.

Suur ERMi sõber ja toetaja Mai Raud-Pähn on Eesti Rahva Muuseumi Sõprade Seltsi liige 1995. aastast ja auliige aastast  2005.

Näitusel, mis on koostatud ERMi, Eesti Kirjandusmuuseumi  ja Tartu Ülikooli raamatukogu fondide põhjal, on väljas juubilari kunstiajaloo-alased tööd ja tema artiklid Rootsi eestlaste elust, suurest põgenemisest 1944. aastal, valusast kodumaaigatsusest ja suurest rõõmust peale Eesti vabanemist.

Näitusel saab viite ka ERMi püsinäituse „Kohtumised“ osale „Paralleelilmad“, kus on eksponeeritud Mai Raud-Pähnale kuulunud sinimustvalge käeside ja vooditekk koos tema enda poolt sisse loetud selgitustega.

Näituse koostas Ermi Sõprade Seltsi tegevjuht Sirje Madisson. Väljapanek on avatud ERMi raamatukogus kuni 15. novembrini teisipäevast reedeni kell 10-17. 

Viimati muudetud 02.11.2020