Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Arhitektuuritudengid ehitavad Annelinna südamesse stiilse mõnulemisala

Eesti Kunstiakadeemia pressiteade

AVA varjualune Foto: EKA

10. juuli 2024 / Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuritudengite esimese aasta õpingud tipnevad järgmisel kahel nädalal varjualuse ehitamisega Annelinna. Projektiga “AVA” kerkib Kaunase puiestee kortermajade haljasalale mõnulemiseks mõeldud astmestik. Ehitus algas täna hommikul ja kestab 10 päeva.

Varjualuste kavandamine ja ehitamine on aastaid olnud EKA arhitektuuritudengite esimene suurem praktiline töö. Stuudio käigus puutuvad nad kokku nii oma projekti ehitatavaks arendamise kui ka päris ehitusprotsessiga. Praktikaks antud lühikese ajaga peab kursus jõudma ehitusplatsi ette valmistada, ehitada ja lahendada tekkivad probleemid.

Kursuseprojekti juhendaja, arhitekt ja EKA doktorant Elina Liiva leiab, et varjualuse projekt on tudengitele oluline linnaruumi tõlgendamise harjutus. “Tudengite ülesandeks oli lagedale tulla kontseptsiooniga, mis sobitub Annelinna elamurajooni. Kuna tegemist on väikevormiga, said noored projektile loominguliselt läheneda. Samas tuleb neil endil nüüd ka varjualune lõpuni valmis ehitada. See on nende esimene kogemus, kuidas ideest paberil saab käega katsutav ehitis,” kirjeldas Liiva.

Oma ideid said tutvustada kõik esimese kursuse tudengid. Liiva sõnul suhestus Annelinnaga nii tudengite, linnavõimu kui ka kohalike elanike silmis kõige paremini just varjualune “AVA”, mis käib linnaosa vormi ja vaimuga käsikäes.

Teose autori Heidi Jaguse sõnul sündis idee Annelinna nurgelisusest. “Teineteise külje alla ehitatud kortermajad moodustavad kokku väga huvitavaid kujundeid. Et jõuda kiiremini oma sihtpunkti, tuleb otseteid kasutades tihti hoonete vahelt täitsa läbi pugeda. Kohalikega suheldes selgus, et kõige enam tuntakse siin puudust pinkidest. “AVA” on justkui lõbus viide annelinlaste igapäevaliikumisele, mis pakub nii lastele kui ka täiskasvanutele võimalust hetkeks puhata ning aega nautida,” kirjeldas Jagus loodava varjualuse funktsioone.

Jaguse silmis valitseb esmakursuslaste hulgas elevus esimese reaalse ehitusprojekti ees. “Varjualuse projekt on siiani kõige ehtsam sissejuhatus meie tulevasele tööpõllule. Eelmiste aastate projektid on linnarahva hulgas nii Tallinnas kui ka Tartus populaarseks saanud. Ka meie kursuse eesmärgiks on tartlastele pakkuda midagi, mis läheb neile igapäevaelus korda,” ütles Jagus.

Kursuseprojekti juhendavad arhitektid Elina Liiva, Helena Rummo ja Margus Tammik.  Konstruktsioonide osas suunab tudengeid Andres Lehtla ning puutöökojas Ragnar Kekkonen. Tänavune varjualune on juba neljas Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinna raames valmiv EKA tudengite projekt, üldse aga juba 19. taoline väikevorm. Varasemate varjualustega saab tutvuda ehitusaedadel oleval näitusel. Tartu kesklinnast leiad eelnevatel aastatel ehitatud varjualused “Nurk”, “Kino” ja “Linnutee”.

Tartu abilinnapea Elo Kiivet tähtsustab koostööd kunstiakadeemia tudengitega, kes aktiveerivad tänavapilti ja pakuvad linlastele uusi ruumielamusi. “Kohalikud saavad harjumuspärases kohas teistmoodi vaate ja tegevusvõimaluse, külalised nautida mitmekesisemat ja vaheldusrikkamat keskkonda. Põnevam väliruum kutsub rohkem aega õues veetma ja pakub ka kokkusaamiskohti,” lausus Kiivet.

Varjualuse ehitamisele saab kaasa elada AVA varjualuse Instagramis.

Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri ja linnaplaneerimise eriala tudengite Varjualuse valmimist toetavad Tartu linn, Eesti Kultuurkapital, Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit, Keskkonnainvesteeringute Keskus, Thermory, Kotton Betoon, Raitwood, ITK Lighting, Hektor Light ja Tartu Ehitusmaterjalide Ringkasutuspank.

Viimati muudetud 10.07.2024