Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Eesti Vesinikuoru eesmärk on muuta vesinik igavaks

Vesinikupäevad Foto: Ketlin Lääts

13. juuni 2023 / 25.-26. mail toimusid Tartu Kammivabrikus teist korda Eesti vesinikupäevad, mille eesmärk oli kaasa aidata Eesti vesinikumajanduse käivitamisele. Vesinikupäevade juhtmõte “Majanduskasvu sidumine kliimaeesmärkidega” tõi kokku avaliku- ja erasektori valdkondade esindajad ning laiema rahvusvahelise ekspertide ringi. Lisaks allkirjastas Tartu abilinnapea Raimond Tamm vesinikupäevadel Eesti Vesinikuoru konsortsiumlepingu.

Vesiniku tulevikust kõnelesid Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson, Keskkonnaministeeriumi kantsler Meelis Münt, Hydrogen Europe´i juhatuse esimees Jorgo Chatzimarkakis ning mitmed teised rahvusvahelised eksperdid. “Kahel päeval olid Tartus lisaks energia valdkonna ekspertidele ja kohalikele valdkonna organisatsioonidele tipptegijad Lõuna-Koreast, Singapurist, Hollandist kuni Suurbritanniani. Jagati seniseid kogemusi ja valdkonna viimaseid uudiseid ning arenguid,“ rõõmustas sündmuse kõrgetasemelisuse üle Marek Alliksoo, Eesti Vesinikuoru asedirektor.

Konverentsil kuuldi mitmeid vesinikubusside edulugusid, muuhulgas tegi ettekande Ballard Power Systemsi esindaja David John York, kes tõi Londoni olümpiamängude ajal vesinikbussid Londoni tänavatele. “Ootame põnevusega septembri lõppu, mil ka Tartu linn saab testida JIVE 2 vesinikbussi. David John Yorki ettekandest jäi kõlama mõte, mille poole ka Eestis peaksime püüdlema - oleme oma töös olnud tõeliselt edukaks kui vesinik on muutunud igapäevaseks ja igavaks. Selleks peame aga teavitama üldsust vesiniku ohutusest ja kasutusvõimalustest,“ kirjeldas Alliksoo Eesti Vesinikuoru edasisi plaane.

Ürituse juhtmõte “Majanduskasvu sidumine kliimaeesmärkidega” haakub Eesti riigi strateegiliste sammudega. Majandus- ja keskkonnaministeeriumid ühinevad Kliimaministeeriumiks nagu ka Keskkonnaministeeriumi kantsler Meelis Münt ürituse ettekandes välja tõi.

Eesti Vesinikuorg on ametlikult maailma esimene üleriigiline vesinikuorg, mis ühendab siinsed vesiniku valdkonna eesrindlikumad ettevõtted, teadusasutused ja omavalitsused. Eesti Vesinikuoru loomisele on kaasa aidanud Hollandi kolleegid. Hollandi suursaadik Özlem Canel sõnas Eesti vesinikupäevadel “If you build it, they will come”, viidates filmiklassikale ja tuues paralleele vesiniku valdkonna arendamisega.

Eesti Vesinikuorg on Eesti avalikke ja erakapitalil põhinevaid organisatsioone, sh teadusasutusi koondav konsortsium, mille eesmärk on muuta siinne peamiselt fossiilkütustel põhinev energiasüsteem jätkusuutlikumaks. See sobitub Eesti ambitsioonika plaaniga minna hiljemalt aastaks 2030 üle 100% taastuvenergiale. Aastal 2022 tuli Eesti Vesinikuorg välja plaaniga arendada välja maailma esimene üleriigiline vesiniku ökosüsteem. Esimesed tootmisüksused, jaotuse lahendused ja kasutusvõimalused tekivad lähima kuue aasta jooksul. Selline vesiniku ökosüsteem loob uusi töökohti ning aitab kaasa majanduskasvule kõikjal üle Eesti.

Eesti Vesinikuoru asutajaliikmed on Alexela, Eesti Energia, Tallinna Sadam, Tartu Ülikool ja Tartu linn.

Vesinikupäevade fotod (iga pildi kohta on selgitus faili nimes, autor Ketlin Lääts).

Kontakt: Marek Alliksoo, 5672 9717, [email protected]

Viimati muudetud 13.06.2023