Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Finnair jätkab lende Tartusse

Finnair

Finnair Foto: Maanus Kullamaa

16. mai 2024 / Finnair jätkab alates 2. juunist 2024 lende Tartusse. Finnair peatas lennud Tartusse kuuks ajaks, et Tartu lennujaamas saaks kasutusele võtta GPS-signaalist mittesõltuva lähenemislahenduse.

Varasemalt kasutatud lähenemismeetodid Tartu lennujaamas põhinesid GPS-signaalidel. Selle tulemusena on GPS-häired mõnikord takistanud lennukite lähenemist ja maandumist lennujaamas. Seetõttu peatas Finnair lennud Helsingi ja Tartu vahel 29. aprillist 31. maini.

Maikuu jooksul uuendati Tartu lennujaamas kasutatavad lähenemismeetodid nii, et osa lähenemisi saab nüüd teha ilma GPS-signaalita. Need uuendatud lähenemismeetodid põhinevad maapealsetest jaamadest saadetud raadiosignaalidel. Selliseid maapõhiseid meetodeid on lennunduses juba pikka aega kasutatud ning GPS-häired ei mõjuta nende kasutatavust. Sarnased traditsioonilised lähenemismeetodid on endiselt kasutusel mõnes lennujaamas alternatiivina GPS-põhistele lähenemismeetoditele.

"Eesti Lennuliiklusteeninduse AS (EANS) on teinud suurepärast tööd alternatiivse meetodi juurutamisel. Tahan tänada kõiki meie partnereid Eestis selle küsimuse kiire lahendamise eest," ütles Jari Paajanen, Finnairi operatsioonikontrolli asepresident.

Finnair lendab Tartusse kaks korda päevas, kuuel päeval nädalas ning lende opereerib Finnairi partner Norra ATR-lennukitega.

GPS-häired on alates 2022. aastast selgelt suurenenud, kuid need ei ole mõjutanud lendude ohutut toimimist. Finnairi lennukisüsteemid tuvastavad GPS-häireid ning lennukil on ka teised navigatsioonisüsteemid, mida saab GPS-häirete korral kasutada. Finnairi ja Norra piloodid on samuti hästi teadlikud GPS-häiretest ja oskavad nende jaoks valmistuda.

Viimati muudetud 21.05.2024