Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Kirjanduslinn soovitab: Kaisa Kuslapuu ja "Elu alles ees"

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Kaisa Kuslapuu Foto: Kiur Kaasik

1. jaanuar 2020 / Kirjanduslinn Tartu jagab uue aasta esimest lugemissoovitust, milleks on Romain Gary (Émile Ajari) teos "Elu alles ees". Raamatut soovitab Kaisa Kuslapuu - noor muusik ja luuleprõmmu Eesti meister aastal 2019.

Kaisa Kuslapuu jagab oma elamust raamatust, milleks on kaasahaaravalt heaoluühiskonna varjukülgedest kõnelev "Elu alles ees". Teose autor on Romain Gary (Émile Ajar) ja selle on tõlkinud Tõnu Õnnepalu. Émile Ajari nimelist kirjanikku ei ole keegi oma ihusilmaga näinud. Ka mitte kirjastus, kes Prantsusmaal käsikirja avaldas. Kuid 1980. aasta lõpul valis vabasurma tuntud kirjanik, kineast ja diplomaat Romain Gary ning aasta hiljem ilmub tema "testament", raamat pealkirjaga "Émile Ajari elu ja surm". See teeb ka mõistetavaks, miks raamatul on kaks autorinime.

Kaisa põhjendab oma valikut nii: "Elu alles ees" on kirjutatud läbi lapse silmade ja iga selline lugu mõjub mulle eriliselt: meenutab lapsepõlve lemmikraamatute tegelasi elavalt oma lugusid jutustamas. Aga selles raamatus on peategelane näinud paljut, mille lähedale laps ei peaks sattuma. 10-aastast Momot iseloomustab tugev sisemonoloog ja teravus, samas ka ootamatult empaatiline suhtumine kõigesse, millega ta peab II maailmasõja järgses Pariisis rinda pistma - eelkõige oma kasu(vana)ema proua Rosa 7. korruse korteris."

Raamatu andis 2001. aastal välja Avita Kirjastus Europeia sarjas.

Kirjanduslinna soovitused on ajendatud Tartu kuulumisest UNESCO rahvusvaheliste kirjanduslinnade hulka, millega on võetud sihiks pöörata linnas suuremat tähelepanu raamatute ja kirjasõnaga seonduvale. Teiste soovitustega saab tutvuda siin, suuremat inspiratsiooni saab Tartu linnaraamatukogu lugemissoovituste blogist.

Järgmisena, 1. veebruaril jagab oma lugemiselamust ehtekunstnik ja Tartu Ülikooli vabade kunstide professor Kärt Summatavet.

Lisainfo: Kristel Kalda, kultuuriosakonna kultuuriteenistuse juhataja, tel 528 8746.

Viimati muudetud 06.01.2020